498. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Erol Engin serbest bırakılsın”

498. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Erol Engin'in serbest bırakılması için çağrı yapıldı

498. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Erol Engin serbest bırakılsın”

498. F Oturması, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Açıklamada, ağır hasta mahpus Erol Engin’in serbest bırakılması için çağrı yapıldı.

Açıklamayı İnsan Hakları Derneği Hapishane Komisyonundan Meral Nergis Şahin okudu. Şahin, “COVID-19 pandemisi döneminde komisyonumuza sağlık ve tedavi hakkı ihlalleri yanında, adil yargılama talepli başvurularda büyük artış yaşanmıştır. Sağlık ve tedavi hakkı ilgili olarak; revir ve hastaneye sevk taleplerinin geciktirilmesi ya da hiç karşılanmaması, uzman hekime ulaşmada zorluk, randevulara zamanında götürülmeme, ring araçları ile hastaneye sevk, sevk için kullanılan ring araçlarının temiz olmaması, kelepçeli ve insan onurunu zedeleyen muayene ve tedavi uygulamaları, tedavi amaçlı yazılan ilaçların verilmemesi, diyet beslenme ihtiyacının karşılanmaması da dahil kaliteli besinlere ulaşmadaki zorluklar ve 14 günlük karantina uygulaması; en çok karşılaşılan sorunlar olarak öne çıkmaktadır. Tabip Odaları ve Barolardan yapılan açıklamalarda da, diğer olumsuzlukların giderilmesi gerektiği yanında, karantina uygulamasının kaldırılması gerektiğine işaret edilmektedir. Bulaşın yeniden arttığı bugün, pandemi sürecinin hapishanelerdeki seyrine dair yeterli açıklama yapılmaması da, mahpuslardaki ve ailelerindeki endişenin artmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

Şahin, hasta mahpus Erol Engin’in durumunu şöyle anlattı:

Ailesinden ve avukatından alınan bilgiye göre; Tekirdağ 2 no lu F Tipi Hapishanesi’nde tutulmakta olan 47 yaşındaki Erol Engin, 19 Aralık (2000) Katliamı’nda yaralanmış olup, tedaviye rağmen sağlık sorunları devam etmiştir.

Son aylarda yüz ve ağız içinde uyuşukluk şikayetlerinin artması nedeniyle hastaneye sevk edilmiş, yapılan MR incelemesi sırasında, kafasında mermi çekirdeğine benzeyen bir metal olduğundan şüphe edildiği belirtilmiş ancak kesin rapor ve tedavi verilmeksizin hapishaneye geri getirilmiştir.

Yüzündeki ve ağız içindeki uyuşmalar daha da artmasına rağmen yeniden hastaneye sevk edilmemiştir.

Devam eden günlerde, bacağındaki rahatsızlık nedeniyle hastaneye götürülmüş, getirildiğinde tek başına konulduğu karantina hücresinde 18 Eylül 2021 Cumartesi günü fenalaşmış, durumunun kötüleşmesi üzerine ambulans çağrılarak Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştır. Kanda glikoz değerinin aşırı yükseldiği ve nabzının tehlike sınırına düştüğü tespit edilmiş, tedavi uygulanmış ve 4 saat sonra hapishaneye geri gönderilmiştir.

Telefonla bilgi veren ablası; ‘İleride Dahiliye bölümüne sevkinin yapılacağını öğrendik, Erol’un daha önce nabız, tansiyon ya da şekerle ilgili bir hastalık bilgisi yoktu. Erol’un sağlık sorunları boyutlanarak artıyor. Endişeliyiz’ demiştir.

Erol Engin’in tedaviye erişimi geciktirilerek sağlığı ve yaşamı tehlikeye atılmaktadır.

“Ağır hasta mahpus Erol Engin serbest bırakılsın”

Şahin, açıklamanın devamında ağır hasta mahpus Erol Engin’in serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı:

İnsan hakları savunucuları olarak; pandeminin yarattığı risk de gözetilerek, Erol Engin ve tüm ağır hasta mahpusların, başka bir gerekçeye ihtiyaç duyulmadan, tedavilerinin yapılması için derhal serbest bırakılmalarını istiyor, kamuoyunu duyarlılığa ve yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur