10 Ekim Katliamı’nın altıncı yılında panel, sergi ve söyleşi

10 Ekim Ankara Katliamı'nın 6. yıldönümü öncesinde 10 Ekim Barış Derneği, Ankara'da panel, sergi ve söyleşi düzenledi. "2015’ten Bugüne Katliamlar ve Cezasızlık" başlıklı panele gazeteciler, avukatlar, milletvekilleri, katliam tanıkları ve aileler konuşmacı olarak katılırken fuaye alanında katliamda yaşamını yitirenler anısına "Barışa Uçan Kanatlar" adlı bir sergi açıldı. Etkinlik, ailelerin katıldığı "6 yılda nelere tutunduk?" söyleşisiyle sona ererken 10 Ekim sabahı Ankara Garı önünde yapılacak anmaya çağrı yapıldı

10 Ekim Katliamı’nın altıncı yılında panel, sergi ve söyleşi

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 6. yıldönümü öncesinde 10 Ekim Barış Derneği, Ankara’da panel, sergi ve söyleşi düzenledi. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen etkinlik gazetecilerin, avukatların, milletvekillerinin, katliam tanıklarının ve ailelerin konuşmacı olduğu panelle başladı. Gazeteci Özlem Akarsu Çelik’in moderatörlüğünü yaptığı “2015’ten Bugüne Katliamlar ve Cezasızlık” başlıklı panelde gazeteciler Fehim Taştekin, Alican Uludağ ve Hakkı Özdal; HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu; Suruç Katliamı Davası avukatı Serdil İzol; 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu’ndan Av. İlke Işık, Av. Sevinç Hocaoğulları, Av. Senem Doğanoğlu ve aynı zamanda 10 Ekim Barış Derneği Başkanı olan Av. Mehtap Sakinci konuşmacı oldu.

“İnsanlığa karşı işlenmiş suç olarak değerlendirilmeliydi”

İki oturumda yapılan panelde 10 Ekim Ankara Katliamı öncesinde ve sonrasındaki siyasi atmosfere değinildi. Suriye Savaşı, IŞİD’in ortaya çıkışı ve emperyalistlerle olan ilişkileri üzerine değinilirken dava süreciyle birlikte cezasızlık politikasının nasıl işlediği de özellikle avukatlar tarafından detaylandırıldı. 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu’ndan avukatlar, dava sürecinde sanıkların insanlığa karşı işlenmiş suçlardan yargulanması için çalıştıklarını ancak devletin sanıkları açıkça koruduğunu ifade etti. Firari sanıkların davalarının devam ettiğini ifade eden avukatlar, yargının siyasi iktidardan yana tavır alarak sanıkları koruduğunu ancak bu siyasallaşmış yargıya karşı verilen adalet mücadelesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

“Dayanışma ile ayakta kalabildik”

Panelde ayrıca IŞİD’in Ankara ve diğer şehirlerdeki örgütlenme zeminleri, dinamikleri, devletlere kurdukları ilişkiler, kadın ve çocukların köle olarak satılması ve sınırlardan geçişler de tartışılırken gazetecilerin sundukları araştırmalarla tartışmalar zenginleşti. Katliamda yakınlarını yitirenler adına söz alan ve aynı zamanda Avukat Komisyonu’nda yer alan Av. Mehtap Sakinci Coşkun ise katliam günü adli tıpta yaşananlardan, sonrasında ise dava sürecinde yaşananlardan olayı ailelerin çok yıprandığını ancak dayanışma ile ayakta kalabildiklerini ifade etti.

Barışa Uçan Kanatlar

Panelin ardından Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin fuaye alanında “Barışa Uçan Kanatlar” adlı serginin açılışı yapıldı. Katliamda yaşamını yitiren 104 kişi anısına çeşitli kuşların çizildiği ve isimlerin çizimlerin altına yazıldığı serginin açılışında 10 Ekim Barış Derneği, sergi ve anma programına katkı sunanlara plaketler verdi. Konuşmaların sergi, katılımcıların seyrine açıldı.

Gün boyunca fuaye alanında çocuklarla kağıttan turna yapımı atölyesi yapılırken gün sonunda yapılan turnalar iplerke asılarak sergilendi. Ayrıca 10 Ekim gönüllülerinin ördüğü ve hayatını kaybeden 104 insanın ismini işlediği örgü battaniye, sergi alanında yerini aldı.

Program ailelerin katıldığı ve kolaylaştırıcılığını ihraç edilen akademisyenlerden olan Süreyya Karacabey’in yaptığı “6 yılda nelere tutunduk?” söyleşisiyle sona erdi.

Etkinlikten kareler:

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur