10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenler İzmir ve Tarsus’ta anıldı

10 Ekim Katliamı'nda hayatını kaybeden 103 kişi Tarsus ve İzmir'de anıldı. Tarsus emek ve Demokrasi Güçleri, Yarenlik Alanı'nda basın açıklaması yaptı. İzmir'de ise mezarlıklar ziyaret edildi

10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenler İzmir ve Tarsus’ta anıldı

Fotograf: Diren Keser

Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın altıncı yılında yaşamını yitirenleri andı. Tarsus Yarenlik Alanı’nda toplanmanın ardından Saat Kulesi’ne yürüyüş yapıldı. Açıklamaya siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcisi ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Basın açıklamasını Tarsus emek ve Demokrasi Güçleri adına PSAKD Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe okudu.7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından katliam politikalarının devreye sokulduğunu hatırlatan Erçe, katliamın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen firari sanıkların halen yakalanmadığına dikkat çekti.

Erçe konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

200’ü aşkın klasörden oluşan belgeler ve kanıtlar katliamın göz göre göre geldi. IŞİD ile kamu görevlileri arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilere dair kanıtlara rağmen bu ilişkilerin açığa çıkarılması talepleri reddedildi. Katliamın tertiplenmesinde kamu görevlilerinin sorumlulukları açığa çıkarılmadı. Katliamın gerçek sorumluları yargı önüne çıkarılmadı.

10 Ekim katliamının siyasi sorumluları bugün ekonomik ve siyasi kriz içerisinde kendi iktidarlarını korumak uğruna yine nefret politikaları, savaş politikaları ile ülkeyi karanlığa sürüklemeye çalışıyorlar. Pandemide sermayenin çıkarları uğruna emekçileri ölüme süren iktidar, pandemi yasaklarını muhalefeti susturma aracına dönüştürürken, Kürtlere, Alevilere, Mültecilere, kadınlara, LGBTİ+lara yönelik nefreti körükleyerek, toplumu kutuplaştırıyor. Suruç katliamının, Ankara katliamının arkasındaki karanlık odaklar Altındağ’da, Konya’da, İzmirde, Muğla’da halkların bir arada yaşama umuduna saldırıyor. Katliamda  yitirdiklerimizin emek, barış, eşitlik mücadelesi ise işçilerin, gençlerin, kadınların, doğasını savunanların mücadelesinde yaşıyor.

Katliamın 6. Yıldönümünde bir kez daha tekrar ediyoruz. 10 Ekim katliamının üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Katliamın önünü açanları, yaralıların üstüne gaz sıkanları, oylarımız arttı diye müjde verenleri de kaybettiğimiz 103 barış güvercinini de unutmayacağız. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. Bizden aldıkları her bir cana sözümüz var. Eşitliğin, barışın ve kardeşliğin ülkesini hep birlikte kuracağız. Eninde sonunda ama mutlaka halkların eşitlik ve barış mücadelesi kazanacak. Biz kazanacağız. Eli kanlı katiller ve onları besleyip palazlandıran emperyalist güçler kaybedecek. Bu çeteleri bölgemizde barındıran, onlara kol kanat geren yerli işbirlikçiler er ya da geç hesap verecek. Barış güvercinlerine verdiğimiz sözü asla unutmayacağız. Alevi, Sünni, inançlı, inançsız, Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez ve her dilden, her kültürden, her inançtan, her milliyetten Türkiye halkları kol kola barış türkülerini bu meydanlarda söylemeye devam edeceğiz.

İzmir

İzmir’de, 10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybeden Ayşe Deniz, Berna Koç, Mustafa Budak ve Piro Yıldırım mezarları başında yapılan etkinlikler ile anıldı.

İzmir’de yarın 09.30’da yapılan 10 Ekim anıtının açılışının ardından, anma programı ve basın açıklaması yapılacak.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur