10 Ekim Ankara Katliamı’nı unutma, unutturma: O gün neler yaşanmıştı?

10 Ekim 2015 günü hazırladığımız haberimizi; unutmamak, unutturmamak için tekrar okurun ilgisine sunuyoruz

10 Ekim Ankara Katliamı’nı unutma, unutturma: O gün neler yaşanmıştı?

Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi öncesinde Ankara Tren Garı Kavşağı’nda arka arkaya iki patlama oldu. Patlama öncesinde olay yerinde hiç polis görünmezken, patlamadan sonra TOMA eşliğinde alana gelen çevik kuvvet tepki gösteren kitleye, yerde yatan yüzlerce yaralı ve ölüyü gözetmeden gaz bombalarıyla saldırdı. İntihar bombacıları tarafından düzenlenen saldırı sonucunda en az 100 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin çağrıcılığında 10 Ekim cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi öncesinde Ankara Tren Garı önünde arka arkaya iki patlama yaşandı.

Patlamada yüzlerce kişi yaralandı, onlarca kişi de olay yerinde can verdi. Kitlenin soğukkanlı davranıp panik yapmaması olası bir izdihamın önüne geçerken TTB, SES ve Dev Sağlık İş ile mitinge gelen sağlık emekçilerinin alandaki varlığı sayesinde ambulanslar gelmeden yaralılara müdahale edilebildi. Böylece daha ağır bir manzara yaşanmasının önüne geçildi.

KATLİAMI GÖRDÜK: NE UNUTUR NE AFFEDERİZ! (FOTO HABER)

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ilk açıklamada 86 ölü ve 200’e yakın yaralıdan bahsedilse de 16.30’da bir açıklama yapan Türk Tabipler Birliği Kriz Masası katliamda ölenlerin sayısının 97, yaralı sayısının da 419 olduğunu belirtti. Geceyarısı TTB’den yapılan açıklamada ölü sayısının 105’e yükseldiği belirtildi. Ancak daha sonra ölü sayısı 100 olarak netleşti. Yaşamını yitirenler arasında KESK, DBP, HDP, CHP, Halkevleri, EMEP ve SKYP üyeleri bulunuyor.

ankara-katliami-10ekim2015-2

Polis ortada görünmüyordu

Patlamalardan biri HDP kortejinin içinde, diğeri de HDP kortejinin önü ile KESK kortejinin arkası arasında yaşandı. Patlamanın olduğu bölgelerden yukarı duman yükselirken etrafa metal bilyeler saçıldı.

Patlama esnasında kitlenin sakin davranması sayesinde bir izdiham yaşanmadı.

Patlamanın ardından ambulanslar ve polis gar önüne doğru harekete geçti. Çevik kuvvet TOMA eşliğinde giderken alanda yuhalama ve “Katil Erdoğan” sesleri yükseldi ve polis gar önündeki kitleye iki kez üst üste gaz bombalarıyla saldırdı.

KATLİAM SONRASI POLİS SALDIRISININ GÖRÜNTÜLERİ: KANAYAN BEDENLERE GAZ BOMBASI

Polisin saldırısı yaralıların durumunu daha da ağırlaştırdığı gibi alandaki delillerin de zarar görmesine yol açtı.

ERDOĞAN’A KATLİAM TEPKİSİ: O GİDECEK BARIŞ GELECEK!

10-ekim-ankara-katliami (24)

Yaralılar pankartlarla hastaneye taşındı. Uzun süre ambulans ve araçlarla yaralı taşındı.

KATLİAMIN TANIKLARI ANLATTI: AMBULANSLAR GEÇ GELDİ, POLİS YARALILARA SALDIRDI

10 Ekim-patlama1

Miting tertip komitesi bir süre sonra mitingi iptal ederek “Alandan ayrılacağız” açıklaması yaptı.

İl dışlarından gelenler diğer eylemcilerin kurduğu güvenlik kortejiyle otobüslere götürüldü.

10 Ekim-patlama6

Polis yoktu, güvenlik şeridini Halkevleri oluşturdu

Yaralılar taşındıktan sonra alanda kalan Halkevleri görevlileri şerit oluşturdu. Çevik kuvvet polisi de Halkevcilerden sonra bir çember yaptı. Avukatların gelmesi üzerine Halkevleri görevlileri alandan ayrılarak hastaneye kan vermeye gitti.

10-ekim-ankara-katliami-he-guvenlik

Polisin güvenlik şeridiyle kapattığı olay yerinde TCDD görevlileri cam kırıklarını temizlerken polisler müdahale etmedi, delillerin de süpürüleceği işleme avukatlar itiraz etti. Savcı beklenirken olay yeri inceleme polisleri alandayken avukatlar içeri alınmadı.

Yaralılar taşındıktan sonra yeniden olay yerine gelen ve şerit çeken polis bu kez savcının gelmesini beklemeden ve avukatların girişine izin vermeden içeride dolaşmaya başladı. Avukatlar polislerin bu şekilde sağlıklı bir delil toplama işlemine engel olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Avukat Mehmet Ümit Erdem, twitter hesabından şu mesajı geçtı: “En az 300 kişinin etkilendiği yerde yaralı tek polis yoksa; 5 dakika sonra gaz atan polis çoksa fail devlettir!”

KATİL BELLİ: POLİS PATLAMA ANINDA YOKTU, SONRA GELDİ GAZ ATTI

Alanda bekleyen yurttaşlar sivil polis olduğu sanılan iki kişinin sataşmasıyla karşılaştı. Provokatörlere tepki gösteren yurttaşlar aracı tekmeleyerek oradan uzaklaşmasını istedi. Bunun üzerine bir polis “Türk askeri lan o” diyerek havaya 7 el silah sıktı. İki provokatör polis aracına bindirilerek uzaklaştırıldı.

POLİS KATLİAM YERİNDE SİLAH ÇEKTİ: TÜRK ASKERİ LAN O!

Bakanlara protesto

Olay yerine gelen İçişleri, Adalet ve Sağlık bakanları protesto edildi. Kitle uzun süre “Katil devlet hesap verecek” ve “Katil Erdoğan” sloganları attı. Bir kişinin attığı su şişesi İçişleri Bakanı Selami Altınok’un başına isabet etti. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun aracı tekmelendi. Polis kitleye biber gazıyla saldırarak bakanları kaçırdı.

KATLİAM YERİNE GELEN ÜÇ BAKAN PROTESTO EDİLDİ!

Cenazeler 15.15’te olay yeri inceleme ekiplerinin gelmesinin ardından gar önünden kaldırıldı.

Ankara İl Emniyet Müdürü de alandaydı. Patlama sonrasında polisin kitleye gaz bombalarıyla saldırmasına tepki gösterilmesine “Bizim de acımız büyük” demekle yetindi.

Sorumlu Saray’daki…

Miting tertip komitesi olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamada “Bunun sorumlusu Saray’daki Cumhurbaşkanı, Başbakan, Vali, Emniyet Genel Müdürüdür. Bombayı kimin patlattığı değil mesele siyasi sorumlusu kim? Suruç’ta, Cizre’de patlatıldı, başka bir mesaj veriliyor. ‘Hakkınızı ararsanız, sokağa çıkarsanız sizi katlederiz’ deniyor. Cumhurbaşkanı ‘Artık fiilen rejim değişmiştir’ demişti budur yaşadığımız” dedi.

arzu_cerkezoglu_demec

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur