Yurtsuzlar’ın nöbetleri 7. günde: İstanbul’da haklar tartışması, İzmir’de hafta değerlendirmesi

Yüksek kiralara, yurt ve apart ücretlerine karşı çeşitli yerlerde park nöbetlerini sürdüren Yurtsuzlar'ın nöbetleri 7. günde. İstanbul Moda Sahil'de devam ettirilen nöbette Av Arkın Hürtaş'ın katılımıyla barınma konusunda yaşanacak olası durumlardaki haklar ve sorumluluklar tartışması yapıldı. İzmir'de Hasanağa Bahçesi'nde devam eden nöbette ise forum yapıldı. Üniversiteliler nöbetin bir haftasını değerlendirdi

Yurtsuzlar’ın nöbetleri 7. günde: İstanbul’da haklar tartışması, İzmir’de hafta değerlendirmesi

Yurtsuzlar’ın İstanbul’da Moda Sahil’deki nöbeti 7. günde devam ediyor. Yüksek kiralara, yurt ve apart ücretlerine karşı parklarda tutulan nöbetlerle dikakt çeken Yurtsuzlar’a 7.i günde Kadıköy Dayanışma Ağı, dayanışma ziyaretinde bulundu. Kadıköy Dayanışma Ağı, hazırladıkları çorbaları barınma hakları için mücadele eden üniversitelilerle paylaştı.

Yurtsuzlar haklarını öğreniyor

Sonrasında Av. Arkın Hürtaş’ın katılımıyla barınma konusunda yaşanacak olası durumlardaki haklar ve sorumluluklar tartışması yapıldı. Hürtaş, kira sözleşmelerinden kiracı-ev sahibi arasındaki olası gerilimlere, kiracıların hangi davada hangi konumda daha avantajlı olup hangilerinde daha dezavantajlı olacaklarına, kira zamlarının nasıl yapılacağından ödenememe durumlarında sürecin nasıl işleyeceğine dair çeşitli konularda sunumlar yaptı, soruları yanıtladı.


Hürtaş’a yöneltilen sorulardan bir kısmı da barınma hakkı için yapılan eylem ve nöbetlerdi. Parklarda sürdürülen nöbetler sürekli olarak polisin ablukası ve tacizi altında ilerlerken farklı illerde gözaltılar ve nöbetin engellenmesi de yaşanmakta. Yapılan nöbetlerdeki haklarını soran Yurtsuzlar’a Hürtaş, kamusal alanlardaki çeşitli kamu kurumlarının yetki ve sorumluluklarını anlattı. Nöbetlerde daha çok tercih edilen büyük parkların Büyükşehir Belediyesi kontrolünde olduğunu hatırlatan Hürtaş, kamusal alanda kurulan çadırların alanın kamusal niteliğini bozacak şekilde olmadığı sürece hukuka aykırı olmadığını ifade etti. Hürtaş konuşmasında sıklıkla hukukun yaratılan fiili durumlarla da belirlenebileceğine ve bu yüzden de belirli boşlukarın hareketlerin hamleleriyle doldurulabileceğine vurgu yaptı.

Hürtaş’ın katıldığı etkinliğin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.


İzmir’de nöbetin bir haftası: “Polisin ablukasına, aileleri arayarak yönelttiği tehditlere rağmen nöbetimizi sürdüreceğiz”

İzmir’de Hasanağa Bahçesi’nde bir haftayı dolduran nöbet sürüyor. 7. gündeki nöbete HDP Buca İlçe Örgütü ziyaret etti. Nöbete katılan öğrencilerin barınma sorununa dair fikirlerini tartıştığı forum yapıldı. Üniversiteliler nöbetin bir haftasını değerlendirdi. Polisin ilk günkü ablukasından sonraki günlerde nöbete katılanların ailelerinin aramasına kadar çeşitli yıldırma politikalarına değinen üniversiteliler, nöbeti sürdüreceklerini ifade etti. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un İstanbul’da eylemlere katılanları fişlediklerini ima ederek nöbetlere katılan 12 kişinin olduğu ve bu kişilerin büyük bir çoğunluğunun da barınma sorunu çekmediğine yönelik iddialarına karşı binlerce üniversitelinin barınma sorunundan kaynaklı kazandıkları üniversitelere gitmekte zorlandığı ifade edildi. Nöbet, oyunlarla devam ettirildi.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur