“Yurtsuzlar olarak barınma nöbetimizi ‘dağıtıyoruz’ ancak Türkiye’nin dört bir yanına!”

“Polis tarafından İzmir ve İstanbul’da yapılan ‘dağılın’ anonsuna şimdi daha güçlü bir cevabımız var. Yurtsuzlar olarak barınma nöbetimizi ‘dağıtıyoruz’. Ancak Türkiye’nin dört bir yanına!” diyerek eylemleri kentin farklı noktalarına yayacaklarını duyuran Yurtsuzlar bu kez metrodaydı

“Yurtsuzlar olarak barınma nöbetimizi ‘dağıtıyoruz’ ancak Türkiye’nin dört bir yanına!”

KYK yurtlarının yetersizliği, ev kiralarının yüksekliği ve açıkta kalan öğrencilerin cemaat-tarikat yurtlarına mecbur bırakılması karşısında üniversitelilerin barınma sorununa dikkat çekmek için bir hafta boyunca parklarda sabahlayan, 8. gece de polis saldırısına maruz kalan Yurtsuzlar’ın eylemleri sürüyor.

Tayyip Erdoğan’ın “güya sözde öğrenciler” dediği üniversitelilerin eylemini Gezi Direnişi’ne benzeterek hedef göstermesinin ardından polis İzmir ve İstanbul’da 27 Eylül’ü 28 Eylül’e bağlayan geceyarısı parklara baskın yaparak 60’ın üzerinde üniversiteliyi gözaltına aldı.

Yurtsuzlar ise “Polis tarafından İzmir ve İstanbul’da yapılan ‘dağılın’ anonsuna şimdi daha güçlü bir cevabımız var. Yurtsuzlar olarak barınma nöbetimizi ‘dağıtıyoruz’. Ancak Türkiye’nin dört bir yanına!” diyerek eylemleri kentin farklı noktalarına yayacaklarını duyurdular.

Dün vapurda, bugün metroda

İstanbul’da dün (28 Eylül) eylemlerini battaniye ve yastıklarıyla bindikleri Beşiktaş-Kadıköy vapuruna taşıyan üniversiteliler bugün de metrolardaydı.

Üniversiteliler İstanbullulara mesajlarını Yenikapı-Hacıosman metro hattında askılara bıraktı. Yurtsuzların mesajı şöyle:

Duydunuz mu? Barınamayan üniversiteliler olarak Moda Sahil’de başlattığımız çadır nöbetimizin 8.gününde işkenceyle gözaltına alındık.

Geçinemiyoruz, barınamıyoruz, sokaklardayız!

Taleplerimiz:

    • Nitelikli ve yeterli yurtlar sağlansın!

    • Kira üst sınırları belirlensin!

    • Tarikat ve cemaat yurtları kamulaştırılıp öğrencilerin kullanımına açılsın!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur