Yurtsuzlar: “Biz üniversiteliler haksız yere yapılan kira zamlarına mecbur değiliz”

Öğrenci Kolektifleri, Yurtsuzlar isimli bir kampanya başlatarak üniversitelilerin yüksek ev kiraları ve özel yurt ile apartlardaki fahiş zamlarına mecbur olmadıklarını söyledi

Yurtsuzlar: “Biz üniversiteliler haksız yere yapılan kira zamlarına mecbur değiliz”

Ülke genelinde artan kiraların, üniversitelerin açılması ile birlikte daha da yükselmesi, üniversitelilerin barınma sorunlarını daha da artırdı. Ev kiralarının artması yurt ücretlerini de artırırken, KYK yurtlarının yetersizliği ile çok sayıda üniversiteli barınma sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Üniversitelilerin barınma sorununa karşı Yurtsuzlar isimli bir kampanya başlatan Öğrenci Kolektifleri, kira ve yurt zamlarına karşı mücadele çağrısı yaptı. Üniversililer iletişim için de bir form paylaştı.

Gerici yurtlara mecbur bırakılıyoruz

“Onlar bir avuç biz ise yine milyonlarız” diyen üniversitelilerin açıklaması şu şekilde:

Bizler, pandeminin daha ilk günlerinden bir gece yarısı eşyalarını dahi alamadan KYK yurtlarının kapısı önüne konulan, ev sahiplerinin, emlakçıların insafına terk edilerek güneş dahi görmeyen bodrum katlarda, kötü ev veya odalarda çok yüksek ücretler ödeyerek yaşamak zorunda bırakılan, ne KYK yurdunda ne de eve çıkacak durumda olmadığımız için iktidarın fonladığı gerici tarikatların ve cemaatlerin yurdunda kalmaya mecbur bırakılmış üniversitelileriz!

Çalışmak zorundayız

Üniversiteliler olarak, pandeminin başından bu yana geleceksizlik kaygısıyla, ekonomik krizle karşı karşıya kalan ve ne yazık ki bu krizleri en derin biçimlerde yaşayan kesimlerin başında geliyoruz. 2020 Mart ayında apar topar bir gece yarısı ailelerimizin yanına yollanmamızla başlayan online eğitim süreci belirsizliklerle ve eşitsizliklerle geçirdiğimiz bir buçuk yıl olarak hafızalarımızda yer etti. Öğrenimin ötesinde yaşamak da pandeminin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Üniversitelilere verilen KYK kredisi ile geçinmenin mümkün olmadığı şu zamanlarda çoğu üniversiteli geçinmek için bir işte çalışmak zorunda bırakılıyor. Genellikle kafe-bar ya da AVM’lerde çalışan üniversiteliler geçim derdiyle karşı karşıya kalıyor. İnşaat, kargo, kurye gibi alanlarda çalışan üniversitelilerse güvencesizliğe mecbur bırakılıyor. Geçinmenin bu kadar zorlaştığı, üniversitelilerin biriken borçlarını planladığı koşullarda dahi burs miktarlarında artış gerçekleşmiyor, krediler bursa çevrilmiyor, hiçbir devlet kurumu üniversiteliler için olanaklı yaşamsal koşulları sağlamıyor.

Özel yurtlar asgari ücretten fazla

Geçen bir buçuk senenin ardından üniversitelerimiz yaklaşık iki hafta sonra yeniden açılmaya başlayacak. Ancak üniversite okuduğumuz veya okuyacağımız şehirlerde yaşamaya başlayacağımız anda karşılaştığımız ilk şey akıl dışı olarak tariflenebilecek yükseklikteki yurt, apart, daire fiyatları olacak. Şehir merkezlerinden uzakta, 4-6 kişi arasında değişen odaları olan KYK yurtlarının fiyatları bizim kredi ve burslarımızın en iyi ihtimalle yarısına tekabül ediyor. Sadece yatmak için kullanabileceğimiz özel yurt ve apartlar ise asgari ücretle çalışan bir işçinin aylık maaşından daha fazla fiyatlarla başlıyor. Biz üniversitelilerin yaşadığı üniversiteye yakın bölgelerdeki daire fiyatları ise emlakçı-ev sahibi işbirliğiyle ailelerimizin karşılamakta epey güçlük çekeceği ve bizim okurken çalışmadan ödeyemeyeceğimiz fiyatlara çıkmış durumda. KYK yurtlarının azalan kapasitesi ve iktidar yandaşı TÜRGEV, TÜGVA, ENSAR gibi tarikat ve cemaat yurtlarının artan yatak kapasitesi de göz ardı edilmeyecek kadar fazla.

Tarikat ve cemaat yurtları kamulaştırılsın

Üniversiteliler olarak durumumuz net bir şekilde ortada. Buna sessiz kalmayacağımızı da en net biçimiyle ifade etmekten geri durmayacağız. Taleplerimiz net; Daire kiralarına üst sınır konulsun. KYK yurtları yeterli bir kapasiteye sahip olsun ve nitelikli hale getirilsin. Gerici tarikat ve cemaat yurtları kamulaştırılsın ve biz üniversitelilere tahsis edilsin. Özel yurt ve apartları denetleyecek bir kurul oluşturulsun. Kısacası en temel haklarımızdan biri olan barınma hakkımız sağlansın. Bizler üniversiteliler olarak bu haksız yere yapılan fahiş zamlara, gerici, yandaş tarikat cemaat yurtlarına, emlakçıların, ev sahiplerinin keyfi insafına mecbur değiliz!

Onlar bir avuç biz ise yine milyonlarız!

Bulunduğumuz yurtlarda veya yaşadığımız mahallelerde yan yana gelerek dayanışmayla birlikte mücadele edersek kazanacağımızı biliyoruz. Onlar ne kadar vermek istemese de hakkımız olan barınma hakkımızı ve daha nice haklarımızı almak için sıra arkadaşlarımızla birlikte mücadele edeceğiz. Bizden haklı değiller, bizden güçlü de değiller. Eğer yan yana gelirsek birlikte kuracağımız dayanışma ve örgütlülük örneği haklarımızı gasp edenlere vereceğimiz büyük bir ders olacak. Üniversitelilerin örgütlü mücadelesi dün nasıl harçları geri çektirdiyse, yemekhane zamlarına geri adım attırdıysa, kayyum rektörleri nasıl gönderdiyse bugün de barınma hakkı için bir mücadeleyi yükseltmeye hazırlanıyor. Bize reva görülen bu yaşama karşı yine biz üniversiteliler olarak birlikte mücadele edeceğiz. Onlar bir avuç biz ise yine milyonlarız!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur