Tüketici Birliği Federasyonu’ndan Nakliyat-İş’e dayanışma ziyareti: Yemeksepeti’ne boykot hazırlığı gündemde

Tüketici Birliği Federasyonu temsilcileri, Türkiye’nin büyük e-ticaret siteleri arasında yer alan Yemeksepeti firmasında çalışan işçilerin sendikal örgütlenmelerinde yaşanan sorunları görüşmek üzere Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu Taşımacılığı İşçileri (Nakliyat-İş) Sendikası’na destek ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaretin gündeminde Yemeksepeti'nin sendika düşmanlığı tavrına karşı Nakliyat-İş'in, tüketici federasyonlarının, derneklerin, halk örgütlerinin ve sendikaların birlikte önümüzdeki günlerde yapmayı planladığı boykot çağrısı vardı

Tüketici Birliği Federasyonu’ndan Nakliyat-İş’e dayanışma ziyareti: Yemeksepeti’ne boykot hazırlığı gündemde

Yemeksepeti’nin işçi ve sendika düşmanlığı, işçiler üzerindeki baskıları hala devam etmektedir. İstanbul’da Nakliyat-İş sendikasının örgütlenme mücadelesinde öncülük eden 3 sendika üyesi işten çıkartılmıştı. İşveren, Yemeksepeti ve BanaBi depolarını özel kişilere devretmekte, Yemeksepeti çalışanlarına “esnaf kurye” olmayı dayatmakta, mobbing yapmakta, istifaya zorlamaktadır.

Yapılan bu baskılara ve hilelere karşı durmak için DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, tüketici federasyonları, dernekler, halk örgütleri ve sendikalarla birlikte önümüzdeki günlerde boykot çağrısı yapmaya hazırlanmakta.

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, federasyon üyeleri Cavit Doğan ve Erhan Alsancak’tan oluşan TBF heyeti, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ile görüştü. Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Yemeksepeti firmasında çalışan taşıma emekçilerinin sendikal örgütlenme süreci hakkında bilgi vererek şöyle dedi:

Şirkette çalışan yaklaşık 2000 civarında taşıma işçisi sendikal örgütlenme kapsamında sendikamıza üye oldu. Ancak firma sendikal örgütlenmenin önünü kesmek amacıyla işyeri kodunu değiştirdi ve çok sayıda işçiyi, firmadan çıkışını yaparak, aynı adreste kurulan yeni firmalara geçirdi. Öte yandan işyeri kodunu da usulsüz işlemlerle değiştirmeye yöneldi. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılıklarına gerekli itirazlarımızı yaptık. Yemeksepeti firmasının bu girişimleri demokratik bir hak olan, emekçilerin sendikal örgütlenmesinin önünü kesmeye yöneliktir. Başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Eskişehir ve Konya’da yaklaşık 6 bin civarında emekçinin demokratik hakları ellerinden alınmaya çalışılıyor.

“Tüketimden gelen gücün harekete geçirilmesi için kamuoyuna çağrı yapacağız”

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, sendikal örgütlenmenin anayasal bir hak olduğunu belirterek “Hak arama mücadelesindeki emekçilerle dayanışma içindeyiz. Bu olumsuz sürecin firma tarafından sürdürülmesi durumunda, gerekirse TBF olarak tüketimden gelen gücün harekete geçirilmesi için kamuoyuna çağrı yapacağız. Umuyoruz ki, demokratik hakların kullanımındaki engeller ilgili kamu kurumları tarafından bertaraf edilir” dedi.

Sürece ve mücadelelerine ilişkin TBF tarafından verilen desteğin çok değerli olduğunu belirten Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, gelişmeleri TBF ve kamuoyu ile paylaşacaklarını ve haklı mücadeleleri için kamuoyundan dayanışma ve destek beklediklerinin altını çizdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur