Taliban’ın geçici hükümeti: Başbakan BM’nin yaptırım listesinde, İçişleri Bakanı FBI’ın arananlar listesinde; ABD temkinli, Çin olumlu

Taliban dün (7 Eylül) Afganistan'da geçici bir hükümet ilan etti. Başkanlığını Molla Hasan Akhund'un yapacağı kabinede tamamı erkeklerden oluşan 33 bakan görevlendirildi. İçişleri Bakanı olarak görevlendirilen Siraceddin Hakkani, FBI'ın arananlar listesinde. Başbakan Akhund ise BM'nin yaptırım listesinde yer alıyor. Geçici hükümete uluslararası alandan da yorumlar gelmeye başladı. ABD, kabine üyelerinden kaynaklı temkinli yaklaşırken Çin cephesinden gelen açıklama olumlu

Taliban’ın geçici hükümeti: Başbakan BM’nin yaptırım listesinde, İçişleri Bakanı FBI’ın arananlar listesinde; ABD temkinli, Çin olumlu

Taliban dün (7 Eylül) Afganistan’da geçici bir hükümet ilan etti ve başkanlığını İslamcı hareketin kurucusu Molla Ömer’in yakın bir arkadaşı olan Molla Hasan Akhund’un yapacağını söyledi. Duyuru, Taliban’ın kuzeydeki Pençşir eyaletini fethettiklerini ve çatışmaların parçaladığı ülkedeki yönetimlerine karşı tek silahlı direnişi sona erdirdiklerini ilan etmelerinden bir gün sonra geldi. Taliban baş sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’de düzenlediği basın toplantısında geçici kabinenin ayrıntılarını paylaşırken, tüm atamaların vekaleten yapıldığını ve diğer çeşitli bakanlıkların başkanlarının yakında atanacağını söyledi. Atanan bakanların tamamı erkeklerden oluşmakta.

Başbakan BM’nin yaptırım listesinde, İçişleri Bakanı FBI’ın arananlar listesinde

Reuters’ın haberine göre İçişleri Bakanlığı görevine, Washington tarafından “terörist” bir grup olarak sınıflandırılan Hakkani ağının kurucularından biri olan Siraceddin Hakkani atandı. Hakkani, intihar saldırılarına karışması ve El Kaide ile bağları nedeniyle FBI’ın en çok aradığı kişilerden biri. Başbakan olarak atanan Akhund ise BM’nin yaptırım listesinde.

Kadın Bakanlığı kapatıldı

Hiçbir kadının yer almadığı 33 kişilik kabineden Kadın Bakanlığı da çıkarıldı.

ABD temkinli, Çin olumlu

Taliban sözcüsü Suhail Shaheen 7 Eylül’de Sputnik’e verdiği demeçte, Taliban’ın Washington ile hem Afganistan’ın hem de ABD’nin çıkarlarına hizmet eden ilişkiler kurmaya hazır olduğunu ve ülkenin yeniden inşasına olası ABD katkısını memnuniyetle karşılayacağını söyledi. Taliban’ın dini lideri Haybatullah Ahundzade, 15 Ağustos’ta başkent Kabil’in ele geçirilmesinden bu yana yaptığı ilk basın açıklamasında, Taliban’ın İslam hukuku ile çelişmeyen tüm uluslararası yasalara, anlaşmalara ve taahhütlere bağlı olduğunu söyledi.

Dün (7 Eylül), Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, Taliban’ı tanımak için acele etmeyeceklerini yineledi. Psaki, açıklamasında “Taliban’ın attığı adımlara gerçekten bağlı olacak. Amerikan vatandaşlarının ve diğer ülke vatandaşlarının ülkeden ayrılmasına izin verip vermedikleri, ülke çapında kadınlara ve kızlara nasıl davrandıkları ABD dahil herkes tarafından izlenecek” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Pekin’de verdiği brifingde, Afganistan’daki yeni Taliban hükümetinin liderleriyle iletişimi sürdürmeye hazır olduğunu ve kuruluşunu yeniden inşada “gerekli bir adım” olarak nitelendirdiğini söyledi. Wang, Çin’in Afganistan’ın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu söyledi. Wang, “Yeni Afganistan makamlarının, kendi halklarının özlemlerini ve uluslararası toplumun beklentilerini karşılamak için tüm ırklardan ve gruplardan insanları geniş bir şekilde dinleyeceğini umuyoruz.” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur