Taliban, Pençşir’i kontrolü altına aldığını duyurdu

Taliban yaptığı açıklamada, Kabil'in kuzeyindeki ülkedeki Taliban karşıtı güçlerin son mevzisi ve geçen ay Afganistan'daki hava saldırısı sırasında Taliban'ın ele geçirmediği tek eylaet olan Pençşir'in ele geçirdiklerini söyledi. Pençşir Vadisi'ndeki Taliban karşıtı güçler olan Ulusal Direniş Cephesi, yaptığı açıklamada savaşa devam edileceğini bildirdi

Taliban, Pençşir’i kontrolü altına aldığını duyurdu

Taliban yaptığı açıklamada, Kabil’in kuzeyindeki ülkedeki Taliban karşıtı güçlerin son mevzisi ve geçen ay Afganistan’daki hava saldırısı sırasında Taliban’ın ele geçirmediği tek eylaet olan Pençşir’in ele geçirdiklerini söyledi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid yaptığı açıklamada, Pençşir’in şu anda Taliban savaşçılarının kontrolü altında olduğunu söyledi. Mücahit daha sonra Kabil’de düzenlediği basın toplantısında, “Sorunu müzakereler yoluyla çözmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ve onlar görüşmeleri reddettiler ve ardından güçlerimizi savaşa göndermek zorunda kaldık” dedi.

Ulusal Direniş Cephesi: “Savaşa devam edilecek”

Pençşir Vadisi’ndeki Taliban karşıtı güçler olan Ulusal Direniş Cephesi, yaptığı açıklamada savaşa devam edileceğini bildirdi. NMG, vadi boyunca “stratejik pozisyonlarda” bulunduğunu ve “Taliban ve ortaklarına karşı mücadelenin devam edeceğini” de sözlerine ekledi.

Pencşir’de Ahmed Mesud liderliğindeki muhalif güçlerin önde gelen liderlerinden Fehim Deşti’nin Taliban’la girdiği çatışmada öldürüldüğünü bildirdi.

Direniş lideri Ahmed Mesud ve Kabil’in düşmesinden sonra direniş güçlerine katılan eski başkan yardımcısı Amrullah Salih’in nerede olduğu bilinmiyordu. Salih, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin 15 Ağustos’ta Taliban’ı ele geçirmesinin ardından ülkeyi terk etmesinin ardından kendisini cumhurbaşkanı vekili ilan etmişti.

Diplomaside yeni döneme doğru

Pençşir’in ele geçirilmesiyle Taliban’ın yeni hükümeti ilan etmesinin önündeki en büyük engellerden biri kalkmış oldu. ABD, Çin, AB ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkeyle diplomasinin nasıl şekilleneceği henüz netlik kazanmadı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan’daki durum hakkında görüşmek üzere Katar’a gitti. Ateşkes çağrısında bulunan Blinken, insani yardımın uçması ve kalan Afganların tahliyesi için gerekli olan Kabil’deki havaalanını yeniden açmaya yönelik Türkiye ile birlikte çabalar hakkında Katar yönetimiyle görüşecek.

Taliban, Afganistan’da kuracakları yönetim ile İran, Rusya ve Pakistan’la iyi ilişkiler kurmak istediğini açıkladı. Rusya’nın TASS haber ajansına mülakat veren Taliban ‘Yüksek Kurtuluş Konseyi’ Başkanı Muhammed Ekber Ağa, Amerika’nın Kabil’de büyükelçiliğinin olmasına kendilerinin bir itirazının olmadığını; ancak Amerika’nın bundan korktuğunu söyledi.

Sendika.Org, AP News, El Cezire, Yakın Doğu Haber

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur