Taliban karma eğitimi yasakladı

Taliban'ın yeni Yüksek Öğrenim Bakanı Abdül Baki Hakkani, bugün (12 Eylül) kadınların üniversitelerde eğitim görmelerine izin verileceğini ancak cinsiyet ayrımı ve İslami kıyafet kurallarının zorunlu olacağını söyledi

Taliban karma eğitimi yasakladı

Taliban’ın yeni Yüksek Öğrenim Bakanı Abdül Baki Hakkani, bugün (12 Eylül) kadınların üniversitelerde eğitim görmelerine izin verileceğini ancak cinsiyet ayrımı ve İslami kıyafet kurallarının zorunlu olacağını söyledi. Hakkani, kadın öğrencilere mümkün olan her yerde kadınlar tarafından ders verileceğini de ekledi.

Taliban yetkilileri, kadınların şeriat kanunlarına ve yerel kültürel geleneklere uygun olarak okuyup çalışabileceklerini ancak katı kıyafet kurallarının uygulanacağını söyledi. Hakkani, tesettürün tüm kız öğrenciler için zorunlu olacağını söyledi. Ancak bunun başörtüsü mü yoksa zorunlu yüz örtme anlamına mı geldiğini belirtmedi.

“Gerektiğinde” sınıflar perdelenecek!

Hakkani, kadın öğretmenlerin bulunmadığı yerlerde ayrılığı sağlamak için özel önlemler alınacağını söyledi. “Gerçekten bir ihtiyaç olduğunda erkekler de kadınlara öğretmenlik yapabilir ama şeriata göre başörtüsüne uymaları gerekir” dedi. Hakkani, sözlerine gerektiğinde kız ve erkek öğrencileri ayırmak için sınıfların perdeleneceğini, öğretim yayın akışı veya kapalı devre televizyon yayını yapılabileceğini ekledi.

Sendika.Org, Reuters, VOA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur