Taliban, Kadın Bakanlığı’nı “Dua, Rehberlik ve Faziletin Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı” yaptı

Afganistan'da Taliban yönetimi Kadın Bakanlığı'nın tabelasını 'Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı' ile değiştirdi. Kadın çalışanlar işe alınmadı

Taliban, Kadın Bakanlığı’nı “Dua, Rehberlik ve Faziletin Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı” yaptı

Afganistan’da geçen ay yönetimi ele geçiren Taliban, Kadın Bakanlığı binasını, “İyiliği Emredip Kötülüğü Nehyetme Bakanlığı”na (Emri bil Ma’ruf Nehy-i anil Munker) dönüştürdü.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, kapıya asılan yeni tabelada Arapça ve Farsça olarak, “Dua, Rehberlik ve Faziletin Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı” yazısı yer aldığı görüldü.

EuroNews’in haberine göre, Kabil’de bulunan bakanlık binasının tabelası sökülüp yeni ‘bakanlığın’ tabelası asılırken daha önceki hükümet döneminde Kadın Bakanlığı’nda görev yapan kadın personelse binaya alınmadı ve işlerine son verildiği bildirildi.

Bugün bakanlık binası önüne gelen kadın çalışanlar, birkaç haftadır işlerine gelmek istediklerini ancak bakanlığın kapalı olduğunu aktardı.

Ayrıca kadın personel kendilerine evlerine dönmelerinin söylendiğini ifade etti.

Daha önce burada çalışan bir kadın, “Ailemin geçimini sağlayan tek kişi benim. Bakanlık olmasa Afgan kadınlar ne yapsın?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Taliban sözcüleri basının konuyla ilgili sorularını yanıtsız bıraktı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur