Süslü Kadınlar 9. Bisiklet Turu’nda ekolojik sorunlara karşı talepler sıralandı

Diyarbakır 75 Parkı’nda Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinlikleri kapsamında “Süslü Kadınlar 9’uncu Bisiklet Turu” gerçekleştirildi. Kadınlar ekolojik sorunlara karşı taleplerini sıraladı

Süslü Kadınlar 9. Bisiklet Turu’nda ekolojik sorunlara karşı talepler sıralandı

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki Musa Anter Caddesi üzerinde bulunan 75 Parkı’nda Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinlikleri kapsamında “Süslü Kadınlar 9. Bisiklet Turu” gerçekleştirildi. Bisiklet turu gerçekleştirilmeden önce basın açıklaması yapan kadınlar günün anlam ve önemine değindi. Kadınlar adına açıklamayı okuyan Şeyma Nur Yapıcı, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak ve kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek amacıyla bu turu gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“Çocuklara daha temiz bir dünya bırakmak istiyoruz”

Şeyma Nur Yapıcı, kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlattı. Binlerce kadının pedallarının itici gücünü tüm toplumda da göstermek istediğinin altını çizen Şeyma, çocuklara daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdi.

Okunan açıklamanın devamında ekolojik sorunların çözümü için şu maddeler sıralandı:

  • Geçmişte ‘iklim değişikliği’ diyorduk, şimdi artık ‘iklim krizi’ diyoruz. Bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Ciğerlerimiz yanıyor, canımız yanıyor. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz. Bir kişinin karbondioksit salınımı, otomobil ile gidilecek yol bisikletle gidildiğinde 15 kat azalıyor. Biz iklim krizine karşı yönetimlerin de derhal harekete geçmelerini istiyoruz.
  • Pandemi sürecinde evlere kapandık ve bunaldık. Dışarıya çıktığımızda nefes alacak yeşil bir alan aradık. Motorlu taşıtlar yollarda olmadığında gürültü kirliliğinin azaldığını, havanın nasıl temiz olduğunu gördük. Bunların insanın temel ihtiyaçları olduğunu anladık. Toplu taşıma araçlarına binmek istemedik. Hem spor yapabileceğimiz hem de açık havada olabileceğimiz bir ulaşım aracımız vardı. Bisiklet…
  • Şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını istiyoruz.
  • Kamu alanlarının, özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını istiyoruz.
  • Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak istiyoruz.
  • Motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.
  • Büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini istiyoruz.

Okunan açıklamanın ardından etkinlik kadınların pedallayarak Keçi Burcu’na varmasıyla sona erdi.

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne dikkat çeken Süslü Kadınlar, bu yıl 9. kez düzenlenen Bisiklet Turu’nun İzmir ayağında kadınların toplumda daha fazla görünür olmasını sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat verilmesi ve güvenli bisiklet altyapısının temin edilmesi talebiyle pedal çevirdi.

Kaynak: Jinnews

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur