Soçi’de ana gündem İdlip: Erdoğan’ın beklentisi çok, Putin’in eli sıkı

Tayyip Erdoğan, başta Suriye olmak üzere birçok konu başlığında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de yapacağı görüşme öncesi “Türkiye-Rusya ilişkilerinde önemli bir karara varacağız” derken, Kremlin görüşmenin ardından herhangi bir belge imzalanmasının planlanmadığını açıkladı. Her ne kadar Erdoğan, Putin’le “rahatlıkla görüşüp konuşması”na vurgu yaparak ciddi beklentileri içinde olduğunu ifade etse de Moskova’nın önceliği, Türkiye’nin İdlip yükümlülüklerini yerine getirme konusunda somut bir adım atması

Soçi’de ana gündem İdlip: Erdoğan’ın beklentisi çok, Putin’in eli sıkı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bugün (29 Eylül) ikili görüşme gerçekleştirecek olan Tayyip Erdoğan, beraberindeki heyetle Soçi’ye gitti. Heyette, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da bulunduğu bildirildi.

En son 5 Mart 2020 tarihinde İdlip’te TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar ile Suriye ordusu arasındaki çatışmaları sona erdirmek için Rusya’nın başkenti Moskova’da yüz yüze görüşen Erdoğan ve Putin, Soçi’de de İdlip gündemiyle bir araya geliyor.

Ana gündem İdlip

Erdoğan’ın 5 Mart 2020’deki anlaşmada Lazkiye-Halep (M4) otoyolunu güvenli geçişe açılacağı ve cihatçıların saldırılarının önleneceği taahhütlerini yerine getirememesi nedeniyle İdlip’te tansiyon yeniden yükselirken, Rus savaş uçaklarının İdlip’in yanı sıra Afrin’i de hedef alan bombardımanları da Moskova’nın İdlip konusunda pazarlığa açık olmadığı, gerekirse çatışmayı diğer bölgelere de genişletebileceği yönünde bir uyarı olarak değerlendiriliyor.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Kremlin, ikili görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Rusya-Türkiye ortaklığının siyasi ve ticari-ekonomik alanlardaki çeşitli gelişim yönlerinin ele alınması planlanmaktadır. Bunun yanında, Suriye, Libya, Afganistan ve Güney Kafkasya’daki mevcut durumlar dahil güncel uluslararası meseleler hususunda çok detaylı bir biçimde fikir alışverişi yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Görüşme öncesi ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg’e konuşan ve adı açıklanmayan üst düzey bir Türk yetkili ise Erdoğan’ın, ilk olarak “Tel Rıfat ve Münbiç’teki YPG varlığına son verilmesi” konusuna dikkat çekeceğini kaydetti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün (28 Eylül) gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Genel anlamda Suriye konuşulacak sadece İdlip değil. Afrin bölgesinde muhalefete saldırı var. Diğer tarafta daha YPG/PKK Rusya’nın taahhüt ettiği bölgelerden daha çekilmedi. Tüm Suriye konuşulacak; insani yardım kısmı var. İdlip ağırlıklı Suriye” dedi.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ ÖNCESİ BOMBARDIMANLI MESAJLAR: RUS UÇAKLARI HEM İDLİP’İ HEM AFRİN’İ VURUYOR

Erdoğan’ın beklentisi çok ama…

Her ne kadar Erdoğan, Putin’le “rahatlıkla görüşüp konuşması”na vurgu yaparak ciddi beklentileri içinde olduğunu ifade etse de Moskova, Türkiye’nin İdlip yükümlülüklerini yerine getirme konusunda somut bir adım atmasını istiyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ikili görüşmede bu yükümlülüklerin nasıl yerine getirilmekte olduğu konusunun etraflıca ele alınacağını belirterek, “Yükümlülük yavaş bir şekilde yerine getiriliyor, bu açık” demişti.

LAVROV: “RUSYA, TERÖRİSTLERİN İDLİP’TE YAPTIĞI SALDIRILARA TAHAMMÜL ETMEYECEK”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Lavrov’un bu sözlerine yanıt verircesine, “Onlar ‘oradaki terörist gruplara karşı’ bu saldırıları yaptıklarını söylüyorlar. Ama bu saldırılar sonucunda ne ölenlerin ne de kaçanların arasında terörist var. Aylardan beri bunu anlatmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur