SGK’deki yolsuzluk soruşturması: Soylu’nun da adı geçiyor, Başkan Vekili İsmet Yılmaz görevden alındı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) milyarlarca liralık usulsüz ilaç ve tıbbi cihaz ödemeleri yapıldığına ilişkin iddialar üzerine soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sürecinde SGK Başkan Vekili İsmet Yılmaz ve çok sayıda üst düzey yönetici görevden alınırken soruşturmada Süleyman Soylu'nun da adı geçiyor. Soruşturma, Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun bir dönem ortağı olduğu şirkete yönelik yürütülmüş

SGK’deki yolsuzluk soruşturması: Soylu’nun da adı geçiyor, Başkan Vekili İsmet Yılmaz görevden alındı

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) milyarlarca liralık usulsüz ilaç ve tıbbi cihaz ödemeleri yapıldığına ilişkin iddialar üzerine soruşturma başlatılmıştı. Geçtiğimiz yıl 67.5 milyar lira açık veren, aynı yıl bütçeden yaklaşık 249 milyar lira para aktarılan kurumdaki yolsuzluk soruşturmasında halen görevde olan bir bakanın yakın akrabasının, kamuyu zarara uğrattığı iddiasıyla inceleme başlatılan şirketin ortağı olduğu ifade edilmişti. Sağlık Bakanlığı’nın yolsuzluk iddialarıyla ilgili ciddi belge desteği sağladığı öğrenildi. SGK Başkan Vekili İsmail Yılmaz ile SGK Tıbbı Cihaz Dairesi Başkanı Mehmet Akif Erdem’in görevden alınmasının soruşturmayla ilgili olabileceği ifade edildi.

Soruşturma süreci Yılmaz ve Erdem ile de sınırlı kalmadı. Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in yeğeni olan Mehmet Akif Erdem Mevzuat Takip Dairesi Başkanlığı’na kaydırıldı, yerine Dr. Cihan Ergün getirildi. Genel Sağlık Sigortası Genel Müdür Yardımcısı, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fethiye İnce, İlaç Daire Başkanı Dr. Dilek Yılmaz ve Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Ecz. Veysel Yıldız da görevinden alındı.

Süleyman Soylu’nun adı geçiyor

Üst düzey yöneticilerin görevlerinden alındığı soruşturma sürecinde ismi geçen bakanın da Süleyman Soylu olduğu öğrenildi. Soruşturmada adı geçen şirket, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun bir dönem ortağı olduğu şirketmiş.

Yılmaz: “Soruşturmayı ben başlattım görevden alınmam ‘takdir’”

SGK Başkan Vekili İsmail Yılmaz, görevden alınmasının ardından Sözcü’ye konuştu. Yılmaz, “Başlattığınız soruşturmalar devam ederken görevden alınmanız soruşturmaların seyrini olumsuz etkiler mi?” sorusuna, “Bunu ben bilemem. Benim görevden alınmam tamamen takdirdir” yanıtını verdi. Yılmaz’ın ifadeleri şöyle:

Haberden soruşturma yüzünden görevden alınmışım gibi bir anlam çıkıyor. Açıkçası bu beni çok üzdü. Görevden alınmam tamamen bir takdirdir. Ben soruşturma nedeniyle görevden alınmadım. Tam aksine, haberde yer alan o soruşturmaların tamamını bizzat ben başlattım. Soruşturma için 7 müfettişin 7’sini de ben görevlendirdim. Müfettişlerin görevlendirme yazısında da benim imzam var. Tıbbi malzemelerin soruşturmasını geçen şubat ayında başlattım. Soruşturmaların hepsi devam ediyordu. Hatta ilgili genel müdür soruşturmalardan dolayı görevden alınmıştı. Ankara, İstanbul ve Malatya’daki hastane soruşturmalarını başlatan da benim.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur