Sayacılar yüzde 40 zam istiyor: “7 liraya diktiğimiz ayakkabıyı 150 liradan aşağı alamıyoruz”

Adana’da bir araya gelen 100 kadar saya ustası şirketlerden yüzde 40 zam istiyor. Zam talebinin karşılanmaması durumunda sayacılar iş bırakacak

Sayacılar yüzde 40 zam istiyor: “7 liraya diktiğimiz ayakkabıyı 150 liradan aşağı alamıyoruz”

Adana’da uzun yıllardır ayakkabı üretiminin yapıldığı Sarıyakup Mahallesi’nde bir araya gelen 100 kadar saya ustası, hayat pahalılığı karşısında yeni zam talebini belirledi.

Evrensel’den Halil İmrek’in haberine göre, gerçek enflasyonun yüzde 40’larda olduğunu söyleyen sayacılar ayakkabı dikimi için yüzde 40 zam talep etme kararı aldı. Sayacılar atölyelerin zam talebini karşılamaması halinde iş bırakacak.

Sayacılar Dernek Başkanı Mustafa Özay’ın çağrısı ile eski sitenin birinci katında toplanan sayacılar, sorunlarını konuştu ve isteyecekleri zam oranını belirledi. Geçen yıldan bu yana her şeye yüzde yüz zam geldiğini söyleyen saya ustaları, 6-7 liraya diktikleri bir ayakkabıyı 100-150 liradan aşağı alamadıklarını belirtti. Bir bardak çayın 1.5 TL, ekmeğin 1.75 TL, dolmuşun 4.25 lira olduğu Adana’da bir çift ayakkabının, 5-7 liraya dikildiğini ve eve ekmek götürmekte zorlandıklarını söyleyen sayacılar, pandemiden dolayı son 1 yılı doğru düzgün çalışmadan ve borçlanarak geçirdiklerini belirtti. Sayacılar, “Şimdi işler açıldı. Ama eski fiyat ücreti ile dikim yapıyoruz. Okullar açıldı. Sadece bir öğrencinin okul ihtiyacı 1000 lira tuttu. Her şey ateş pahası olmuş. Bir tek bizim emeğimiz, ayakkabı başı aldığımız dikim ücreti yerinde sayıyor. Onun için yüzde 40 zam talebimiz var” dedi.

Sayacılar Dernek Başkanı Mustafa Özay, toplantıda yaptığı açıklamada, “Yükselen hayat pahalılığı karşısında yüzde 40 zam talebi belirledik. Ayrıca hangi ayakkabı modeli hangi bot için dilimin kaç lira olacağını da netleştireceğiz. Sayacılar birlikte davranırsa zam talebini kolay kabul ettiririz. Çarşamba günü (yarın) firmalar ile bir araya gelerek zam talebimizi konuşacağız. Şayet talebimiz kabul edilmezse önümüzdeki pazartesi günü kimsenin çalışmayacağı şekilde iş bırakacağız, ayakkabı dikmeyeceğiz” dedi.

Görüşmeler sonucunda zam taleplerinin karşılanmaması üzerine kendi aralarında toplantı yapan sayacılar, iş bırakma eylemine devam kararı aldı.

Binlerce işçi iş bırakmıştı

2019 yılında Antep’te GATEM Ayakkabıcılar Sitesi, Başpınar OSB ve Nizip Caddesi’nde faaliyet gösteren ayakkabı firmalarından zam talep eden sayacılar iş bırakma eylemi yapmış, kundura kesicileri ve montajcılarında katılımıyla binlerce işçi çalışmamıştı.

Sendika.Org (Fotoğraf: Halil İmrek)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur