Sanayi üretimi verileri: Bir önceki aya göre yüzde 4,2 küçülme, yıllık büyüme de beklentinin altında

TÜİK, Temmuz ayına ait sanayi üretim endeksi verilerini yayımladı. Yıllık bazda büyüme beklentinin altında, yüzde 8,7 olarak gerçekleşti. Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 4,2 oranında küçüldü. Bu yıl ilk defa sanayi üretimi aylık bazda düşmüş oldu

Sanayi üretimi verileri: Bir önceki aya göre yüzde 4,2 küçülme, yıllık büyüme de beklentinin altında

TÜİK, Temmuz ayına ait sanayi üretim endeksi verilerini yayımladı. 2021 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 11,7 arttı.

Yıllık büyüme beklentinin altında

AA Finans’ın 10 ekonomistin katılımıyla yaptığı anket sonucunda temmuz ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksine ilişkin beklentilerinin ortalaması yüzde 16,9 artış yönünde oldu. Ekonomistlerin arındırılmış sanayi üretimi endeksine ilişkin beklentileri yüzde 8,4 ila yüzde 23,2 artış aralığında yer aldı. Ancak yıllık bazda büyüme yüzde 8,7 olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre yüzde 4,2 küçülme

Sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre ise yüzde 4,2 küçüldü. 2021 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,8 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,0 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 arttı. Bu yıl ilk defa sanayi üretimi aylık bazda düşmüş oldu.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur