Samsun Vezirköprü’de köylüler arazi toplulaştırması çalışmalarına karşı belediye binasını taşladı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yapılan arazi toplulaştırma çalışmalarındaki belirsizlik üzerine köylüler traktörlerle Vezirköprü merkezine geldiler. Kaymakamın görüşmeyi reddetmesi üzerine Vezirköprü Belediyesi önünde toplanan köylüler, Belediye Başkanı da görüşmeyi reddedince belediye binasını taşladı. Jandarma ve çevik kuvvet biber gazıyla köylüleri dağıtmaya çalıştı

Samsun Vezirköprü’de köylüler arazi toplulaştırması çalışmalarına karşı belediye binasını taşladı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde arazi toplulaştırma çalışmalarındaki belirsizlik, köylülerin tepkisine neden oldu. Geçtiğimiz haftalarda arazi toplulaştırma çalışması kapsamında harita mühendislerinin bölgeye gelmesine de tepki gösteren Adatepeliler, bugün tarktörleriyle Vezirköprü merkezine geldiler. Köylülerin bir kısmını jandarma yolda durdurmasına rağmen bir kısmı ilçe merkezine girmeyi başardı. KöylülerVezirköprü Kaymakamı ile görüşmek istedi. Kaymakam görüşmeyi reddedince köylüler, Vezirköprü Belediyesi önüne giderek Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ile görüşmek istedi. Edis’in görüşmeyi kabul etmemesi üzerine öfkelenen köylüler belediye binasını taşlamaya başladı.

Jandarma ve Samsun’dan getirilen çevik kuvvet biber gazı sıkarak köylüleri dağıtmaya çalıştı.

“Her yeri sattınız, bizim topraklara mı göz diktiniz?”

Vezirköprü’den bir yurttaş yaşananları ve köylülerin kaygılarını Sendika.Org’a şöyle anlattı:

Birkaç yıl önce arazi toplulaştırma yasası çıktı. Bu yasaya göre çoğunlukla miras nedeniyle parçalı arazilere sahip insanlar arazilerini devlete verecek. Devlet de onlara verdikleri arazilerin toplamı kadar tek bir arazi verecek. Kulağa güzel geliyor. Tarım yapacak olanlar için verimi artırıyor.

Ama şu an çalışmanın yapıldığı Adatepe Köyü, şehre çok yakın bir köy. Ulaşımı rahat, arazi değerleri yüksek. Devletin arazileri toplayacak ama tek parça halinde nereden arsa vereceği belirsiz. Bu köylüler de buna isyan ediyor haklı olarak. Göletlere veya sulama kanallarına yakın arsaları olanlar var, bunlar sulama için az masraf yapıyor. Yakınından yol geçen arsaları olanlar var, bunların ulaşımı rahat ve değeri yüksek. Düzlükte arsası olan var, işlemesi kolay. Ama devlet sadece metrekare hesabı yapıyor. Nereden arsa verileceği de belli değil. Buradaki köylü de yapılan çalışmaya “Her yeri sattınız, bizim topraklara mı göz diktiniz?” diyerek karşı çıkıyor.

“Kadınlar çok öfkeli, en direngenler de onlar”

Şimdi de burada toplandılar. Topraklarını bu şekilde vermek istemiyorlar. Özellikle kadınlar çok öfkeli. Buradaki en direngenler de onlar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur