Sağlık Bakanı: “Aktif vakaların yüzde 90’a yakını aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişiler”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklama yaparak, "Tam doz aşılarımızı olup toplum bağışıklığını sağlayalım" dedi

Sağlık Bakanı: “Aktif vakaların yüzde 90’a yakını aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişiler”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Güncel vaka tablosunu da paylaşan Koca, “Tam doz aşılarımızı olup toplum bağışıklığını sağlayalım” dedi.

Güncel tabloya göre, Türkiye’de son 24 saatte 308 bin 437 COVID-19 testi yapıldı, 23 bin 914 kişinin testi pozitif çıktı, 262 kişi ise hayatını kaybetti.

Koca’nın paylaşımı şöyle:

Vaka sayımız 23.914. Can kaybımız 262. Tablodaki ciddi seyri kontrol altına almak ve can kayıplarını azaltmak için elimizdeki imkân tedbirler ve aşıdır. Tam doz aşılarımızı olup toplum bağışıklığını sağlayalım. Maske, mesafe, temizlik kuralı şu an vazgeçilmezimiz.

Yüz yüze eğitim, salgının seyri ve aşı programının devamlılığı gündemi ile bir araya gelen Bilim Kurulu da, “Hatırlatma dozu koruyuculuğu çok önemli ölçüde arttırıyor” başlıklı bir açıklama yaptı.

Okulların yüz yüze eğitime başladığını da hatırlatan Koca, okulları ve öğrencileri yakından izleyeceklerini, tedbirleri güncelleyeceklerini söyledi:

Bizler, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak üzerimize düşen düzenlemeleri yaparak, tedbirlerimizi aldık ve birlikte harekete geçtik. Okullarımızın, öğrencilerimizin durumunu yakından izleyerek tedbirleri güncelleyeceğiz. Şu an izleme ve tedbirleri uygulama sürecindeyiz.

“Aktif vakaların yüzde 90’a yakını aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişiler”

Hastanelerde yatanların yüzde 90’ının aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişiler olduğuna dikkat çeken Koca, “Bize düşen, başarılı şekilde sürdürdüğümüz aşı programını toplumsal bağışıklıkla sonuçlandırmaktır” ifadelerini kullandı.

Koca’nın açıklamaları şöyle:

Yeni varyantları engelleyecek çözüm, aşı programının dünya ölçeğindeki başarısıdır. Aşılama oranının düşük olduğu ülkelerde virüs kolaylıkla mutasyona uğramakta, oradan tüm dünyaya yeniden yayılmaktadır. Bize düşen, başarılı şekilde sürdürdüğümüz aşı programını toplumsal bağışıklıkla sonuçlandırmaktır.

Bu noktada aşı programımızla ilgili bazı önemli konulara dikkat çekmek isterim. Hastanelerimizdeki aktif vakaların yüzde 90’a yakın bir bölümü aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişilerdir. Aşısı tamamlanmış olduğu halde hastalığa yakalanarak hastanede tedavi görenler yüzde 10 dolaylarındadır.

“3 doz aşı olanların vaka sayıları içindeki oranı yüzde 2’den daha az”

“aşısı tamamlanmış kişilerin”, 2 doz inaktif aşı olup, ikinci doz aşısından 3 ay sonra hatırlatma dozunu da yaptıran veya son 6 ay içinde iki doz mRNA aşısı olan kişiler olduğuna dikkat çeken Koca, şunları söyledi:

Bilgilerimiz, inaktif aşıdan 3 ay sonra yapılan hatırlatma dozunun koruyuculuğu çok önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. 3 doz aşı olmuş vatandaşlarımızın vaka sayıları içindeki oranı yüzde 2’den daha azdır.

Bakan Koca, mRNA aşısı olanların hatırlatma dozuna ne zaman ihtiyaç duyacağına ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir. Bunun en önemli örneklerinden biri 18 yaş üzeri nüfusunun tamamını aşılamış bulunan İsrail’de 2. doz uygulamasından 6 ay sonra vaka sayılarının hızla artış göstermesidir. Yaklaşık 8 milyon nüfusta günlük 10 bin civarında vaka görülmesi, bizim nüfusumuza oranlandığında günde 100 bin vakaya karşılık gelmektedir. Türkiye’de hatırlatma dozu ihtiyacı tespit edilerek uygulamaya erkenden başlanmış, olası 100 bin vakalık etki 20 bin civarında günlük vaka ile sınırlanmıştır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur