Pınar Gültekin Davası 1 Kasım’a ertelendi: Sanık Cemal Avcı’nın ailesi de davaya sanık olarak dahil edildi

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili katil zanlısı Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı'nın yargılandığı davanın 6. duruşması görüldü. Sanık Avcı'nın annesi, babası, eski eşi ve ortağı da sanık olarak davaya dahil edildi

Pınar Gültekin Davası 1 Kasım’a ertelendi: Sanık Cemal Avcı’nın ailesi de davaya sanık olarak dahil edildi

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili sanıklar Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı’nın yargılandığı davanın altıncı duruşması Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ek iddianamede Cemal Metin Avcı’nın bazı yakınlarının, suç delillerini yok edip gizlediklerine dair haklarında yeterli şüphe bulunduğuna kanaat getirilerek ayrı ayrı cezalandırılmaları talep edildi.

Ayrıca Gültekin’in telefonunun şifresinin kırılması için ABD’de bulunan üreticiye yazılan müzekkerenin sonucu da bekleniyor.

“Suça iştirak eden tüm kişilerin ceza almasını istiyoruz”

Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan öldürülen Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, başından beri sürecin içinde başka faillerin de olduğunu ifade etti. Bütün hukuki yollara başvurduklarını belirten Gültekin, ek iddianameyle yargılamanın da önemli ölçüde genişlediğini, bundan sonra da hukuki surecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti.

Dosyanın bugün birleşeceğini umut ettiklerini dile getiren Gültekin, “Sanığın yakınları için hazırlanan ek iddianamenin bugün dava dosyası ile birleştirilmesini bekliyoruz. Suça iştirak eden tüm kişilerin ceza almasını istiyoruz.” dedi.

“Bana katil diyorlar”

Cemal Metin Avcı’nın ifadesi, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle cezaevinden SEGBİS ile alınmaya başlandı. Adliye dışında sloganlarla adalet talep eden kadınların sesinden rahatsız olan Avcı, kendisine katil dedikleri gerekçesiyle pencerenin kapatılmasını istedi.

Dosyalar birleştirildi

Sanık Avcı’nın annesi, babası, eski eşi ve iş ortağı hakkında hazırlanan iddianame ile bu dosya birleştirildi. Dosya kapsamında sanık sayısı 6’ya çıktı.

Mahkeme dosyaya yeni eklenen 4 sanığı çapraz sorguya aldı. Cemal Metin Avcı’nın eski eşi Eda Karagün “Cemal’in yaptığı suçla benim hiçbir alakam yok. Aldatılan taraf benim. 4,5 yaşında kız büyütüyorum” dedi.

Bar işletiyorduk. Temizlik yapmaya, içki almaya gittiğini söylüyordu. Cinayet daha ortaya çıkmadan, Cemal çok tedirgindi. Yemek yemiyordu, iştahtan kesildi.

Eve geldiği zaman terliyordu. Kafamdaki yapbozları birleştirdim. Bağ evine gittiğimizde temizlik yapıldığını, halıların yerlere serildiğini, kapıların silindiğini fark ettim.

Cemal Metin Avcı’nın babası Selim Avcı: “Eda Karagün bağ evine tek başına gitmek istedi. Onu yalnız bırakmak istemedik. Hep beraber bağ evine gittik. Orada 20 dakika durduk. Eşim ve ortağım sigara içti. Cemal, olay günü beni arayıp kayıp olan kız nedeniyle jandarmanın kendisinin ifadesini alacağını söyledi. Mertcan ile telefonda görüşmemizde, ağabeyinin bağ evinde bozuk kokoreçleri yaktığını söyledi.

Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı:

Cemal iyi çocuk. Söylenilen kadar yapmamıştır. Selim aradı beni. ‘Cemal Metin kavgaya karışmış, gel dedi’ ‘Buraya gel konuşacağız’ dedi. Kavgadan dolayı sorguya çekiliyor sanıyorum. Pınar Gültekin’den dolayı olduğunu öğrendim. Barda tanımıştır diye düşündüm. ‘Allah bu barın belasını versin’ dedim.  Eda yaylaya gideceğim deyince hep birlikte gittik. Depoya, etrafa baktık. Sigara içtik orada. Bidon her zaman orada durur zaten. Çöp atmaya üşeniyorlar. Biz de sigaralarımızı oraya attık.

Pınar Gültekin’in annesi fenalaştı

Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin’in, “Bunlar ailece katil, Allah belanızı versin” sözleri üzerine Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı bayıldı. Şefika Gültekin, “Benim çocuğum kül oldu. Kül. Kül. Kül. Kızımın yanık kokusu burnumdan gitmiyor. Bu ne demek biliyor musun sen?” diyerek aileye tepki gösterdi. Pınar Gültekin’in annesi “hepiniz katilsiniz” diyerek salonu terk ettikten sonra fenalaşarak hastaneye kaldırıldı!

1 Kasım’a ertelendi

Mahkeme, sanık Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına, diğer faillerin ise “kaçma şüphesi olmadığı” gerekçesiyle serbest kalmalarına karar verdi. Duruşmayı 1 Kasım’a erteledi.

Pınar Gültekin’in telefonunun şifresinin kırılması için Apple ile yazılan müzekkerenin sonucu bekleniyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur