Malatya Çevre Platformu: Maden şirketleri Arguvan’ı para vaadi ve dedikoduyla teslim almaya çalışıyor

Arguvan ilçesinde sondaj ve şantiye faaliyetlerinin sürdüren maden şirketlerinin halkı ikna edebilmek için rüşvet ve dedikodu taktiklerine başvurduğuna dikkat çeken yaşam savunucuları, şirketleri kamuoyuna açıklama yapmaya çağırdı

Malatya Çevre Platformu: Maden şirketleri Arguvan’ı para vaadi ve dedikoduyla teslim almaya çalışıyor

Yüzlerce maden projesi ile büyük bir talan tehdidiyle karşı karşıya olan Malatya’da, kentin doğasına, tarımına, tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak için yola çıkan Malatya Çevre Platformu (MAL-ÇEP) yazılı bir açıklama yayımlayarak maden şirketlerinin halkı ikna edebilmek için rüşvet ve dedikodu taktiklerine başvurduğuna dikkat çekti.

Malatya Çevre Platformu Türkiye Koordinasyonu üyeleri adına yayımlanan açıklamada pek çok maden arama çalışmasının halkın itirazlarına rağmen yürütüldüğü Arguvan ilçesinde maden şirketleri tarafından para dağıtıldığı ve MAL-ÇEP ile ilgisi olmadığı halde ilçede etkili bazı kişilerin MAL-ÇEP adına maden şirketleriyle anlaştığı yönünde dedikoduların yayıldığına dikkat çekildi.

“Yerli ve yabancı maden şirketleri kendi amaçlarına ulaşmak için; yalan, yanlış ve halkı yanıltma senaryoları ve başka yöntemlerle bundan sonra da devam ettireceklerdir” denilen açıklamada, ilçede faaliyet yürüten maden şirketlerinin söylentiler karşısında kamuoyuna açıklama yapmaları gerektiği vurgulandı.

MAL-ÇEP’in açıklamasının tam metni:

Madencilerin Türkiye genelinde uyguladıkları kirli politikalarını, Malatya’da da uygulamaya koymaya başladıkları görülmektedir. Özellikle Arguvan’da son dönemlerde bu kirli oyunlarını sürdürdükleri kamuoyunda sıkça konuşulmaktadır.

Bir taraftan yüz binlere varan para dağıtıldığı, 100 konut yapılacağı, her köyden birkaç gencin şimdiden işe alınacağı, hatta bazı gençlerin işe başlatıldığı ve onlara maaşlarının ödendiği, Arguvan esnafının madenler sayesinde zengin olacağı söylemleri Arguvan’da kulaktan kulağa dolaşmaktadır.

Bizler bahsedilen paranın Arguvan’da dağıtılıp dağıtılmadığı bilemeyiz.

Eğer bu paranın dağıtıldığı doğru ise; bu paralar kimlere, hangi amaçlarla verilmiştir?

Adı geçen maden şirketi bunları açıklamak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek zorundadır.

Bir başka önemli konu da;

Arguvan’daki bir köy derneğinin İstanbul’da yaşayan başkanının, Malatya Çevre Platformu sözcüsü sıfatı ile Maden şirketi ile görüşmeler yaptığı ve Malatya Çevre Platformu’nun Arguvan’da madenlerin çıkarılmasını bundan sonra sorun etmeyeceğini söylediği belirtilerek, rantçı ve kirli emellerine Malatya Çevre Platformu’nu da karıştırmaya çalışmaktadırlar.

Bahsi geçen köy derneği başkanı Malatya Çevre Platformu sözcüsü olmayı bırakın, üyesi de değildir. Hatta Malatya Çevre Platformu kurulduğundan bugüne kadar sürekli Malatya Çevre Platformu’na karşı olmuş ve aleyhine propaganda yapmış biridir.

Malatya Çevre Platformu adını kendi kirli işlerine bulaştırılmasının altında yatan gerçek; son bir yıldır Malatya’da madenler ve diğer doğa ve çevre talanına karşı Malatya Çevre Platformu’nun yürütmüş olduğu kararlı mücadeleyi kırmak ve kamuoyunda Malatya Çevre Platformu’nun prestijini sarsmaya yönelik oynanmış bir oyundur…

Yukarıda yazdığımız birkaç önemli konudan da anlaşılıyor ki, maden şirketleri ve onların paralı lobicileri; bundan sonra, Arguvan’da ve Malatya’nın diğer ilçelerinde, ayak oyunlarına başlayıp kendi çıkarları uğruna her yolu mubah sayan bir politikayı izleyeceklerdir.

Maden şirketlerinin vaatleri, Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaptıkları gibi; içi boş, değersiz ve kandırmaya yönelik vaatlerdir.

“Ben Çevre Platformu sözcüsüyüm” diyerek madencilere garanti verdiği söylenen köy derneği başkanının (bu görüşmenin doğru olup-olmadığını da adı geçen o köy derneği başkanı açıklayabilir) Malatya Çevre Platformu ile yakından uzaktan hiçbir ilgisi de yoktur.

Bütün bunlar yöre halkının ve çevrecilerin mücadelesini kırmaya, halkı ve duyarlı kamuoyunu yanıltmaya yönelik kullanılan yalan yanlış söylemlerdir.

Maden şirketleri ve maden lobicilerinin, kirli emellerine ulaşabilmek için bu ve buna benzer karalama politikaları bize yönelik komplolar içine girebileceklerine dair bundan 6-7 ay önce kamuoyuna açıklamada bulunmuştuk.

Bugün bir kez daha söylüyoruz: Yerli ve yabancı maden şirketleri kendi amaçlarına ulaşmak için; yalan, yanlış ve halkı yanıltma senaryoları ve başka yöntemlerle bundan sonra da devam ettireceklerdir…

Malatya Çevre Platformu il, ilçe temsilcileri, üyeleri ve Malatya Çevre Platformu ile dayanışma içinde olan tüm çevre aktivistleri ve tüm duyarlı kamuoyu bunun farkında ve bilincindedir.

Tüm Türkiye, Malatya, Arguvan ve diğer ilçelerin duyarlı çevreci aktivistlerine ve kamuoyuna duyurulur.

MALATYA ÇEVRE PLATFORMU TÜRKİYE KOORDİNASYONU ÜYELERİ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur