Lavrov: “Rusya, teröristlerin İdlip’te yaptığı saldırılara tahammül etmeyecek”

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Tayyip Erdoğan’ın Vladimir Putin’le yapacağı görüşmeden birkaç gün önce BM Genel Merkez binasında düzenlediği basın toplantısında İdlip’teki cihatçı grupların saldırılarına tahammül göstermeyeceklerini söyledi

Lavrov: “Rusya, teröristlerin İdlip’te yaptığı saldırılara tahammül etmeyecek”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkez binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında, ABD ve diğer NATO ülkelerinin Afganistan’dan çekilme kararı sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Lavrov, yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki, ABD ve diğer NATO ülkelerinin birliklerinin aceleyle çekilmesi, bunun sonuçları kavranmadan gerçekleşti. Oysa bildiğiniz gibi bunun sonucu, Afganistan’da çok sayıda silahın kalması oldu. Hepimizin bu silahların yapıcı olmayan amaçlarla kullanılmadığından emin olmak istediğimiz ortada” ifadelerini kullandı.

Taliban’ın, başta IŞİD olmak üzere terör örgütlerine karşı mücadelede ilan ettiği kararlılığa her türlü destek vereceklerini söyleyen Lavrov, Taliban’ın terörle mücadelenin yanı sıra, geniş kapsamlı hükümet kurma sözünü verdiğini anımsatarak, “Şimdi muhtemelen önemli olan bu vaatlerinin yerine getirilmesi. Yapılan ilk adım, geçici hükümetin kurulması oldu. Bu hükümet elbette Afgan toplumunun etnik, mezhepsel ve siyasi açıdan tüm paletini yansıtmıyor” dedi.

Taliban hükümetinin uluslararası düzeyde tanınması konusuna da değinen Lavrov, şöyle devam etti: “Taliban’ın uluslararası arenada tanınması konusu şu aşamada kimseler tarafından gündeme getirilmedi. Yeni büyükelçi tayiniyle ilgili talep geldiğinde tam olarak bu ilkeden hareket edeceğiz.”

“Rusya, Suriye’de BMGK kararı temelinde güç kullanıyor”

Öte yandan Suriye’nin kuzeybatısındaki duruma ilişkin açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Suriye’de, bu ülkenin topraklarında tavizsiz bir şekilde terörle mücadeleye karar veren BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında yer alan taleplere uygun olarak güç kullanıyoruz” diye konuştu.

Rus bakan, “Rusya, teröristlerin İdlip gerilimi azaltma bölgesinden yaptığı saldırılara tahammül etmeyecek” değerlendirmesini yaptı.

Lavrov, 29 Eylül’de Soçi’de yapılacak Putin-Erdoğan zirvesinin gündemi hakkında da, “İki yıl önce bizimle, İdlip gerilimi azaltma bölgesinde teröristlerle mücadele edeceklerine ve onları terörist olmayan ve Türkiye ile işbirliği yapan gruplar dışındaki silahlı gruplardan ayıracaklarına dair özel bir anlaşma imzalayan Türk partnerlerimizle konuşuyoruz. Birkaç gün sonra Rusya ve Türkiye liderleri arasında yeni bir görüşme gerçekleşecek. Bu yükümlülüğün nasıl yerine getirilmekte olduğu konusu etraflıca ele alınacak. Yükümlülük yavaş bir şekilde yerine getiriliyor, bu açık” ifadelerini kullandı.

Suriye topraklarının neredeyse tamamının teröristlerden kurtarıldığını ancak İdlip gerilimi azaltma bölgesinde El Nusra’nın uzantısı olan Heyet Tahrir el-Şam’ın hüküm sürdüğünü kaydeden Lavrov, bu hususun BM Güvenlik Konseyi’nin tüm kararlarında yer aldığını belirtti.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur