Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden Assos’taki katliama tepki: “Yapılan ıslah değil katliam”

Assos Antik Liman üzerindeki kayaların yerleşim alanı ve insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesi ile AFAD tarafından hazırlanan bir rapor doğrultusunda ıslah çalışması başlatıldı. Yapılan faaliyetin ıslah değil katlam olduğunu ifade eden KazDağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Ayvacık Kaymakamlığı ve Ayvacık Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklamalarında faaliyeti durdurma çağrısı yaptı. Kaymakamlığa şikayet dilekçelerini ileten yaşam savunucuları adliyede ise ilgili kurumlar hakkında suç duyurusunda bulundu

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden Assos’taki katliama tepki: “Yapılan ıslah değil katliam”

Assos Antik Liman üzerindeki kayaların yerleşim alanı ve insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesi ile AFAD tarafından hazırlanan bir rapor doğrultusunda Ayvacık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 26 Mart 2021’de “Ayvacık İlçesi Assos Kaya Islahı Yapım İşi” ihale edildi ve söz konusu ihale doğrultusunda inşaat başlamış ve alan turizm faaliyetine ve girişlere 500 gün süre kapatıldı. İhaleyi kazanan firmanın iş makinalarıyla başlatılan kaya ıslahı çalışmasından son görüntüler endişe yarattı.

ASSOS ANTİK KENTİ GÖRÜNTÜLENDİ: ISLAH ÇALIŞMASI ADI ALTINDA KATLİAM YAPILIYOR

Yapılan faaliyetin ıslah değil katlam olduğunu ifade eden KazDağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, faaliyetin durdurulması yönünde çağrı yaptı. Ayvacık Kaymakamlığı önünde şikayet dilekçelerini veren yaşam savunucuları, Ayvacık Adliyesi’nde de Ayvacık Kaymakamlığı, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Çanakkale Müze Müdürlüğü, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Dynamica Mühendislik hakkında suç duyurusunda da bulundu.

Adliye ve Kaymakamlık önünde yapılan basın açıklamalarında yapılan faaliyetin arkeolojik sit alanı olan bölgenin böylesi bir faaliyete açılmasının hukuki de olmadığı vurgulanarak şunlar söylendi:

Assos Antik Liman bölgesinde, suç oluşturan işlem ve eylemleri gerçekleştirenlerin, izin ve denetim yükümlülüğünü hukuka uygun biçimde yerine getirmeyen kamu görevlilerinin ve Ayvacık Cumhuriyet Baş Savcılığı tarafından yapılacak soruşturma sonucunda belirlenecek tüm sorumluların TCK uyarınca haklarında soruşturma başlatılması, yapılan işin geriye dönülmez zararlar verdiği gözetilerek faaliyetin tedbiren ve ivedilikle durdurulması, bu kapsamda kamu görevlileri ve diğer ilgililerin ihmali ya da görevi kötüye kullanması tespit edildiği takdirde haklarında eylemlerine uyan suçtan dolayı ceza davası açılmasını istiyoruz. Biraz önce Ayvacık Kaymakamlığı’na şikayet dilekçelerimizi verdik. Birazdan Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne de posta yoluyla dilekçelerimizi göndereceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur