Kayyum Verşan Kök’ün protesto edildiği ODTÜ mezuniyet töreninin Devrim’de yapılmamasının nedeni: “İstenmeyen ve üniversitemize yakışmayan gelişmeler”

Yıl içindeki gündemlere gönderme yapan pankartlar ve kayyum rektör Verşan Kök'ün protesto edilmesiyle anılan ODTÜ mezuniyet töreninin Devrim Stadyumu'nda yapılmayacağı atılan e-postayla öğrencilere bildirildi. Bu zamana kadar pandemi gerekçesiyle Devrim Stadyumu dışındaki alternatifleri gündeme getiren Verşan Kök, son e-postada kendisine yönelik protestoları kastederek "istenmeyen ve üniversitemize yakışmayan gelişmeler" ifadesini kullanarak asıl niyetini belli etti

Kayyum Verşan Kök’ün protesto edildiği ODTÜ mezuniyet töreninin Devrim’de yapılmamasının nedeni: “İstenmeyen ve üniversitemize yakışmayan gelişmeler”

Atandığı ilk yıldan itibaren bütün mezuniyet törenlerinde protesto edilen ve bu yüzden mezuniyet törenlerinin hiçbirinde konuşma yapamayan ODTÜ’nün kayyum rektörü Verşan Kök, mezuniyeti Devrim Stadyumu’ndan uzaklaştırmaya çalışıyordu. Daha önce atılan e-postalarda mezuniyetin Devrim Stadyumu’nda yapılmama gerekçesi olarak pandemiyi bahane eden kayyum rektör Verşan Kök, son atılan e-postada önceliğin kendisine yönelik protestolar olduğunu ifade etti.

Son atılan e-postada daha önceki yıllarda Verşan Kök’ün protesto edilmesi “istenmeyen ve üniversitemize yakışmayan gelişmeler” olarak lanse edilirken yüzlerce mezun ve mezun yakını tarafından alkışlarla desteklenen Verşan Kök protestosu kimsenin “arzu etmediğ bir ortamın” yaratılmasına sebep olmuş gibi gösterilmiş. E-posta’daki ilgili kısım şöyle:

Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıllarda düzenlenen törenlerde bazı istenmeyen ve Üniversitemize yakışmayan gelişmeler yaşanmış ve bu
nedenle törenlerimiz; mezunlarımız, onların mezuniyetinin gururunu yaşamaya gelmiş yakınları ve bizler için arzu ettiğimiz bir ortamda gerçekleşememiştir. Bununla birlikte, öğrencilerimizin bu gururlu gününü tek bir yürek olarak kutlayacağımız, tümüyle tören havasında geçen diploma törenleri hepimiz için oldukça değerli ve anlamlıdır. Bu kapsamda, mezun olan öğrencilerimizin eğitim öğretim hayatlarının en önemli günlerinden biri olan Diploma Töreni ile ilgili değerlendirmelerin ve planlamaların, güncel koşul ve durumlar dikkate alınarak; öğrencilerimizin, ailelerinin, mensuplarımızın sağlığı ve güvenliği öncelik tutularak yapıldığını özellikle ve tekrar belirtmek isteriz.

Mezuniyet Devrim’de yapılmayacak

E-postanın sonraki kısmında ise mezuniyetin protesto kaygısı ve pandemi bahanesiyle Devrim Stadyumu’nda yapılmayacağı ifade edildi. İlgili kısım şöyle:

Tüm bu gerçekler temelinde farklı alternatifler değerlendirilmiş ancak, ODTÜ Stadyumu’nda kişi sayısında kısıtlamalar yapılsa bile mezunlarımızın, ailelerinin, yakınlarının ve mensuplarımızın bir arada olabileceği bir tören düzenlenmesinin mevcut şartlarda mümkün olmadığı durumu kesinlik kazanmıştır.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur