İstismara uğrayan çocuğun annesi, ev hapsi alan Volkan Kabak’ın tutuklanmasını talep ederek kadın örgütlerine seslendi

Küçükçekmece'de 11 yaşındaki E.C. sokakta oynadığı sırada Volkan Kabak isimli şahıs tarafından zorla dükkana götürülerek istismar edilmişti. Kadınlar, Volkan Kabak'ın tutuklanması talebiyle eylem yapmıştı. Yeni Yaşam Gazetesine konuşan anne Ş.C., Kabak'a ev hapsi cezası verildiğini belirterek tehdit edildiğini anlattı

İstismara uğrayan çocuğun annesi, ev hapsi alan Volkan Kabak’ın tutuklanmasını talep ederek kadın örgütlerine seslendi

İstanbul Küçükçekmece’de Volkan Kabak isimli erkek, sokakta oyun oynayan 11 yaşındaki E.C.’yi zorla dükkanına götürerek cinsel tacizde bulundu. 2019 yılında başlayan ve sistematik olarak iki yıl boyunca devam eden cinsel taciz saldırısının zanlısı Volkan Kabak ise şikayete rağmen tutuklanmadı.

Edinilen bilgilere göre cinsel taciz şöyle çıktı ortaya: Sistematik olarak cinsel tacize uğrayan çocuk saldırıların ardından içine kapanmaya ve okula gitmek istememeye başladı. Ailesi çocuğu psikoloğa götürmeye karar verdi. Psikolog çocukla yaptığı görüşmede, 2 yıl önce sokakta oynadığı sırada mahallede esnaflık yapan Volkan Kabak tarafından zorla dükkana götürüldüğünü ve cinsel tacize uğradığını anlattı. Cinsel tacizin sürekli olarak devam etmesi üzerine eve kapandığını, sokağa çıkmak ve okula gitmek istemediğini çünkü korktuğunu söyledi. Hatta E.C., en son olayda tecavüze uğramaktan son anda arkadaşları sayesinde kurtulduğunu ifade etti.

İfadeyi iki erkek polis aldı

Psikolog, çocuğun yaşadığı saldırıları aileye aktarınca, aile soluğu karakolda aldı. 10 Mayıs 2021 tarihinde Başakşehir Çocuk Büro Amirliği’ne başvurarak esnaflık yapan Volkan Kabak hakkında şikayette bulundu. Ancak şikayetin ardından son yıllarda sıkça rastlanan ihmaller zinciri bu olayda da tekerrür etti. Çocuğun ifadesi Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) pedagog eşliğinde değil, Çocuk Büro’da 2 erkek polis tarafından alındı ve çocuğa bir travma daha yaşatıldı. Yaşadıklarını anlatan çocuk ise ifadesinde, yaşadığı saldırıyı şu sözlerle anlattı:

Ondan korkuyorum, dışarı çıkamıyorum, şikayetçiyim, ceza almasını istiyorum.

Kadınlar, Volkan Kabak’ın tutuklanması talebiyle eylem yapmıştı

Küçükçekmeceli kadınlar 31 Mayıs günü Ziya Gökalp Metrosu çıkışında “Volkan Kabak tutuklansın” talebiyle eylem yapmıştı.

KÜÇÜKÇEKMECE KADIN PLATFORMU: “ÇOCUK İSTİSMARINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ, VOLKAN KABAK TUTUKLANSIN”

Yeni Yaşam Gazetesine konuşan anne Ş.C., “Çocuğu dükkana kilitliyor istismar ettikten sonra gel sana pasta alacağım diyerek çocuğu zorla arabaya bindirmek istiyor, çocuk gitmek istemiyor, ancak çocuğu zorluyor. Çocuk direniyor, o sırada çocuğun arkadaşı gelince çocuk istismarcının elinden kaçıyor. Eve ağlayarak geldi, olayı bana anlattı ama detayları utandığı için anlatmamış. Biz psikologdan detayları öğrendik” dedi.

“Ev hapsi kararı verildi, bizi tehdit ediyor”

Cinsel istismar zanlısı Volkan Kabak’ın, “Bana borçları vardı, bana iftira attılar” şeklindeki savunmasına itibar eden hakimin ev hapsi kararı vermesine de isyan eden anne Ş.C. isyan etti. Çocuğun evden çıkmayı bırakın, perdeleri dahi açamadığını vurgulayan anne Ş.C., istismarcının bir şekilde etrafındaki kişiler yoluyla tehditler savurduğunu söyledi:

İstismarcı, mahkeme kararından sonra ‘Onlar gününü görecek. Polisler suçsuz olduğumu anladı, beni tatile gönderdi. Çanakkale’ye yerleştik, tatildeyim. Suçum olsa içeride olurdum, mahkemeden sonra onlar düşünsün’ diyormuş. Biz de bilmiyoruz nerede olduğunu ama neredeyse bize haber göndererek tehdit ediyor.

“Artık yeter!”

Kamuoyuna çağrıda bulunan anne Ş.C., sözlerini şöyle noktaladı:

Yetkililere, kadın örgütlerine sesleniyorum: Davamıza sahip çıksınlar, başka çocuklar da bunu yaşamasın istiyorum, bu kişinin tutuklanmasını, cezasını çekmesini istiyoruz. Çocuğum okula gitmek istemiyor. Dışarı çıkmıyor. ‘Anne okula gittiğimde ne diyeceğim, bana soracaklar sana ne yaptı diye nasıl anlatacağım’ diyor. Çünkü okuldakilerin hepsi tanıdık, hepsi köylümüz, hepsi biliyor. Bir de mahkeme serbest bırakırsa ‘İftira attılar’ diyecekler, gelin bu çevreye bir de bunu anlatın. Gerçekten artık yeter! Kadınların, çocukların yaşadıkları yeter! Her gün kadınların, çocukların yaşadıklarına ağlıyordum, şimdi bizim başımıza geldi. Savunmasız bir çocuğa bunu nasıl yapar? Bu insanlar neden ceza almıyor? Herkese sesleniyorum: Bu davaya sahip çıksınlar.

Sendika.Org, Yeni Yaşam Gazetesi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur