İstanbul Enerji AŞ yönetiminden Hak-İş provokasyonu: İşçilerin yüzde 70’ini örgütleyen Enerji-Sen yetkilileri işletmeye alınmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Enerji A.Ş'de çalışan 185 işçinin 135'nin örgütlendiği DİSK/Enerji-Sen'in Genel Başkanı ve yöneticileri işletmeye alınmadı. Sendika yöneticilerinin karşısına çıkmayan idareciler, Hak-İş yöneticilerini provokasyon yaratmak için kullandı

İstanbul Enerji AŞ yönetiminden Hak-İş provokasyonu: İşçilerin yüzde 70’ini örgütleyen Enerji-Sen yetkilileri işletmeye alınmadı

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin ve sendika yöneticileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Enerji AŞ’deki Enerji Sen üyesi işçiler ile toplantı yapmak için şirketin Bayrampaşa’da bulunan Aydınlatma Şantiyesi’ne giderek içeri girmek istedi. Ancak şirket yönetiminden emir olduğu gerekçesiyle sendika yöneticileri güvenlik tarafından içeri alınmadı.

Firma yönetiminin anti-demokratik uygulamalarını protesto eden Enerji-Sen yöneticileri yerleşke önünde oturma eylemine başladı.

Hak-İş’ten provokasyon

Keskin ve sendika temsilcileri oturma eylemine başladığı sırada Hak-İş’e bağlı Enerji-İş yetkilisi Kamil Koç isimli şahıs, Enerji-Sen yetkililerinin yanına oturarak eylemi provoke etmek istedi.

Enerji-Sen Genel Başkanı Keskin, oturma eyleminde basın mensuplarına açıklama yaptı. Keskin oturma eylemlerini şu sözlerle aktardı:

Burada işçi arkadaşlarımızla beraber uzun zamandır örgütlenme çalışması yapıyoruz. Burada çalışan 185 işçi arkadaşlarımızdan 135’i yapılan toplu iş sözleşmeleri sonucunda ortaya çıkan sefalet ücretlerine karşı, anayasal haklarını ve sendika seçme haklarını kullanarak DİSK’e bağlı Enerji-Sen’e üye oldular. Ne zaman biz 135 tane işçi arkadaşımız ile birlikte aldığımız ücretleri insanca yaşayacak seviye nasıl çekeriz tartışmalarını yapmaya başladığımı sırada, 20 tane üyemiz varken toplantı yapabildiğimiz bu işletmede, 135 tane üyemiz olduğu esnada toplantı yapamıyoruz

Keskin’in açıklama yaptığı sırada araya giren Kamil Koç isimli şahıs, provokasyon yaratarak sözlü saldırıda bulundu. Kendisini şirket yönetiminin yerine koyan Koç, işletmede yüzde 70 üye sayısına ulaşan DİSK/Enerji-Sen yetkililerini içeri almayacağını, yetkili olduğunu iddia etti.

İşçiler iradelerini beyan ettiler, DİSK/Enerj-Sen dediler

İşçilerin dışarı çıkmasının ardından işletme önünde açıklama yapan Keskin, İstanbul Enerji AŞ işçilerinin iradelerini beyan ederek, Enerji-Sen dediklerini belirterek şunları söyledi:

İstedikleri kadar provakosyon yapsınlar, istedikleri kadar bu işçileri bizden koparmaya çalışsınlar beceremeyecekler. Burada işçi kardeşlerimiz bir irade beyanında bulundular, o irade beyanının adına da DİSK dediler, Enerji-Sen dediler. Sarı sendikayı tarihin çöplüğüne İstanbul Enerji AŞ’de gönderdiler. Bir kez daha söylüyoruz: Bir birlikte, yan yana, omuz omuza bu mücadeleyi zafere taşıyacağız. İnsanca yaşayacağımız bir ücreti hep birlikte omuz omuza sağlayacağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur