İpek Er’in ölümüne neden olan Musa Orhan’ın tutuksuz yargılandığı dava 3 Aralık’a ertelendi

İpek Er’e tecavüz eden ve intiharına neden olan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması görüldü. Savcı verdiği mütalaada Orhan'ın cezalandırması ve hüküm ile birlikte tutuklaması talebinde bulundu. Dava 3 Aralık 2021 tarihine ertelendi

İpek Er’in ölümüne neden olan Musa Orhan’ın tutuksuz yargılandığı dava 3 Aralık’a ertelendi

Siirt’te İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduktan sonra intihara sürükleyerek yaşamını yitirmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün (16 Eylül) Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Üçüncü duruşmaya gelmeyen tanıklara “zorla getirme” kararı çıkartılmıştı. Bu duruşmada tanıklar mahkeme salonunda bulundu. Sanık ve avukatları ile birlikte mahkeme salonunda olmalarına rağmen Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandılar. Gazeteciler salona alınmadı. Adliye önünde polis araçları duruşma boyunca bekledi.

İpek Er’in ailesi ve avukatları da duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya ayrıca Siirt Barosu, Diyarbakır Barosu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, yerine kayyum atanan HDP Batman Belediye Eş Başkanı Songül Korkmaz da katıldı.

Sendika.Org’a konuşan Er ailesinin avukatı Sibel Güneş Tardu, tanığa sorulan sorularda, Musa Orhan’ın avukatlarının tanığı yönlendiren müdahalelerde bulunduğunu söyledi. Tanık ile önceden konuşulmuş olabileceğine dikkat çeken avukat kendi sordukları sorularda uzun süre tanığın düşündüğünü ancak Orhan’ın avukatlarına hemen cevaplar verdiğini söyledi.

Orhan’ın avukatları savunmaları sırasında ayrıca salonda bulunan Er ailesi ve avukatlarına saygı duymadığını söyledi. Orhan’ın avukatları her duruşmada olduğu gibi savunma sınırını da aşan cümleler kurarak ailenin özel yaşamını ilgilendiren olayları öne sürdü. Er ailesi avukatları Orhan’ın avukatlarının savunma sınırını aşmasına müdahale etti.

Adli Tıp Kurumu’ndan gelen uzman beyanının da alındığı duruşmada savcı mütaala verdi. Mütaalanın açıklanmasından sonra Orhan’a beyanı sorulduğunda beraatini talep etti. Mütaalada TCK m. 102/2 gereğince hüküm ile birlikte Musa Orhan’ın tutuklanması ve cezalandırılması istendi.

Kimlik tespitiyle saat 14.00’te başlayan duruşmada avukatların savunmalarının dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti davanın 3 Aralık 2021 tarihine ertelenmesine karar verdi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur