İkizdere’de taş ocağına karşı açılan davada bilirkişi keşfi yapıldı

Cengiz İnşaat’ın Rize İkizdere'de yapmak istediği taş ocağı projesine karşı direniş devam ederken bugün (13 Eylül) bilirkişi heyeti bölgeye geldi. Direnişçiler bilirkişi heyeti ile birlikte içeri girmek istedi. Engellemelere rağmen davaya müdahil olmak isteyenler içeri girdi. Şantiyedeki keşif 2 saat sürdü. Alandan çıkanlar içerideki konuşmaları kapının önünde umutla bekleyenlere aktardı

İkizdere’de taş ocağına karşı açılan davada bilirkişi keşfi yapıldı

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağı projesine karşı direniş sürerken yaşam savunucuları, bilirkişi heyetinin bölgeye geleceğini duyurdu. İkizdere’de yapımı devam eden taş ocağı önünde bir araya gelenler bilirkişi heyetinin gelmesini bekledi. Bu sırada jandarma ekipleri yollara kalkanlarıyla barikat kurdu. Heyetin ve yaşam savunucularının şantiyedeki keşfi 2 saat sürdü. Taş ocağı kapısında umutlu bekleyiş devam etti. Şantiyeden ayrılanlar açıklamalarda bulundu. Davanın avukatlarından Yakup Okumuşoğlu içerideki konuşmaları anlattı. TMMOB’lu Cemalettin Küçük ise içeriye girmediğini belirterek “Hangi dava olursa olsun eğer mücadele yoksa kazanmış olduğunuz davada bile yargı kararı uygulanmaz bir durumla karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

Keşif tutanağında bilirkişi keşif tutanağının 30 gün içinde hazırlanacağı belirtildi.

Bilirkişi heyeti ile davaya müdahil olmak isteyenlerin taş ocağındaki keşfi 2 saat sürdü

İkizdere’de yapımı devam eden taş ocağı projesine karşı direniş 146. gününde sürerken İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF), İkizdere Çevre ve Ekoloji Platformu (İÇEP) ve İkizdere Gönüllüleri ortak bir açıklama yaptı. Yapımı devam eden taş ocağı önünde yapılan açıklamanın ardından bilirkişi heyetinin gelmesi beklendi.

İKİZDERELİ KADINLARDAN TAYYİP ERDOĞAN’A: “BİZ ONU ÇOK BEKLEDİK, O BİZİ TERÖRİST ETTİ, KOMÜNİST ETTİ… BİZİM ELİMİZDEN ALIP CENGİZ’E VERDİ…”

Yaşam savunucularının toplanması devam ederken, jandarma yollara kalkanlarıyla barikat kurdu.

Bilirkişi heyetinin alana gelmesinin ardından davaya müdahil olmak isteyen yaşam savunucuları da heyet ile beraber yapımı devam eden şantiye alanına girmek istedi. Heyetin alana girişinin ardından, yaşam savunucularını içeri almak istemeyen güvenlik görevlileri, fotoğraf ve videolarla yaşam savunucularını kayıt altına aldı. Fişlenmeye karşı tepki gösteren direnişçiler heyet ile birlikte alana girdi.

Bilirkişi heyetinin incelemeleri 2 saat boyunca devam etti.

Bilirkişi heyeti ve içeriye giren yaşam savunucuları 2 saatin ardından şantiyeden çıktı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur