HDP’li Tülay Hatimoğulları, “barınamıyoruz” diyen üniversite öğrencilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

Milletvekili Tülay Hatimoğulları, "barınamıyoruz" diyen üniversitelilerin sorunlarını Meclis gündemine taşıyarak, "Eğitim hakkına eşit erişimin sağlanması için; KYK yurt kapasitesi artırılmalı, talep eden öğrenciler için kalıcı ve geçici barınma imkanları ücretsiz olarak sağlanmalıdır, yurtlara yerleşemeyen öğrencilerin kira, elektrik, su ve ısınma giderleri karşılanmalıdır." dedi

HDP’li Tülay Hatimoğulları, “barınamıyoruz” diyen üniversite öğrencilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “barınamıyoruz” diyerek birçok şehirde parklarda geceyi geçiren üniversite öğrencilerinin barınma sorununu Meclis gündemine taşıdı. Hatimoğulları, cevaplanması istemi ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na ilettiği önerge metninde “Özel yurtların ve ev kiralarının yüksekliği sorununu çözmek için acilen hayata geçirmek üzere planınız var mıdır?” diye sordu.

Üniversite yerleşme sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite öğrencileri yurtların yetersiz sayıda olması nedeni ile barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda kalamayan öğrenciler, pandemi sürecinin ardından yüz yüze eğitime tekrar geçilmesi ve içinden geçilen ekonomik krizin etkisi ile ev kiralarındaki fahiş artış nedeni ile barınma sorunu yaşıyor. Üniversite öğrencileri “barınamıyoruz” diyerek, barınma sorununa dikkat çekmek ve çözüm bulunmasını talep etmek için birçok şehirde parklarda geceyi geçiriyor.

Kapasite yetersiz

KYK yurtları kapasitesinin yıllar içinde artan üniversite öğrencisi sayısına oranla oldukça yetersizdir olduğunu belirten Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “2002-2003 eğitim ve öğretim yılında üniversite öğrenci sayısı 1 milyon 918 bin iken bugün 8 milyonu aşmıştır. KYK yurtlarının kapasitesi ise yalnızca 700 bindir. Öğrencilerin onda bir oranından daha düşük bir oranına ancak barınma imkanı sağlanmaktadır.” dedi.

Özel yurtlarda kalmak zorunda olan öğrenciler aylık 1250 TL ile 8 bin TL arasında bedel ödediğini söyleyen Hatimoğulları, “Cemaatlere ait olduğu gerekçesi ile özel yurtlarda kalmamayı tercih eden birçok öğrenci barınma sorununu çözememektedir. Her yıl yarım milyona yakın öğrencinin üniversiteyi terk etmesinde önemli etkenlerden biri barınma koşullarına sahip olmamasıdır. Eğitim hakkına eşit erişimin sağlanması için; KYK yurt kapasitesi artırılmalı, talep eden öğrenciler için kalıcı ve geçici barınma imkanları ücretsiz olarak sağlanmalıdır, yurtlara yerleşemeyen öğrencilerin kira, elektrik, su ve ısınma giderleri karşılanmalıdır.” dedi.

Hatimoğulları, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. 2021-22 eğitim yılı üniversite öğrenci sayısı ve KYK yurtlarına başvuran öğrenci sayısı kaçtır? Başvuran öğrencilerden yüzde kaçı yerleştirilmiştir? Yerleştirilenlerin cinsiyet dağılımı nasıldır?
  2. Türkiye’de üniversite öğrencilerinin kalabileceği toplam yurt sayısı ve kapasitesi nedir? Yurtların kaçı kamu ve kaçı özeldir?
  3. Yurtlara yerleştirilmeyen öğrenciler için barınma imkanı sağlamak üzere çalışmalarınız var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?
  4. KYK yurtlarına yerleştirmelerde ayrımcılık, torpil vs. yaşanmaması ve özel yurtlardaki fiyatların denetlenmesi hangi sıklıkla yapılmaktadır?
  5. Üniversite öğrencisi sayısına göre yetersiz olan KYK yurtlarının sayısını ve kapasitesini arttırmak için Bakanlığınızın çalışmaları olacak mıdır?
  6. KYK yurtlarının ücretsiz olması ve KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrencilerin kira, elektrik, su ve ısınma giderlerinin karşılanması için Bakanlığınızın çalışması olacak mıdır?
  7. Cemaatlere ait olduğu iddia edilen özel yurtlar denetlenmekte midir? Bu konuda çalışmalarınız nelerdir?
  8. Özel yurtların ve ev kiralarının yüksekliği sorununu çözmek için acilen hayata geçirmek üzere planınız var mıdır?
  9. Özel yurtlara sağlanan devlet desteği ne kadardır? Bunlar hangi Vakıflara ait hangi yurtlardır?
  10. 2022 bütçe çalışmalarında öğrencilerin yaşadığı bu barınma sorununu çözmek üzere bütçe talebiniz olacak mıdır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur