HDP Genel Merkezi önünde provokasyon girişimi: Deniz Poyraz’ın katilinin gözcüsü olduğu iddia edilen kişi polis eşliğinde çadır kurmaya çalıştı, HDP’liler püskürttü

HDP İzmir İl Binası önünde "kızını dağa kaçırdıkları" iddiasıyla "nöbet" tutan ve Deniz Poyraz cinayeti sırasında da gözcülük yaptığı iddia edilen Mehmet Laçin, HDP Genel Merkezi önünde polis eşliğinde çadır kurmaya çalıştı. Karşı çıkan HDP'lilere polis saldırdı. Laçin Genel Merkez önünden ayrıldı ancak polis hâlâ sokakta. HDP'lilerin de HDP Genel Merkezi önündeki bekleyişi sürüyor

HDP Genel Merkezi önünde provokasyon girişimi: Deniz Poyraz’ın katilinin gözcüsü olduğu iddia edilen kişi polis eşliğinde çadır kurmaya çalıştı, HDP’liler püskürttü

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

HDP İzmir İl Binası önünde “kızını dağa kaçırdıkları” iddiasıyla “nöbet” tutan Mehmet Laçin, Deniz Poyraz cinayeti sırasında da bina önündeydi. Laçin, İzmir’deki provokatif eylemini genişleterek Ankara’ya yürüyeceğini ve “nöbetine” HDP Genel Merkezi önünde devam edeceğini açıklamıştı. Katil Onur Gencer’e o sırada gözcülük yaptığı iddia edilen Laçin, bugün HDP Genel Merkezi önünde polis eşliğinde çadır kurmaya çalıştı.

Laçin’in geleceği haberi üzerine polis, HDP Genel Merkezi önünü sabah saatlerinde ablukaya aldı. HDP’li milletvekillerinin de o sırada bulunduğu Genel Merkez’den dev Deniz Poyraz pankartı açıldı.

Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu HDP’liler, provokasyona karşı “Deniz Poyraz’ın katilinin bekçisini buraya getiremezsiniz” diyerek Genel Merkez önünde toplandı. Polis, HDP’lilere saldırdı. HDP’liler “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganlarıyla Mehmet Laçin’in açıklama yapmasına engel oldu. HDP’lilerin tepkisi sonucu Mehmet Laçin, HDP Genel Merkezi önünden ayrıldı. Polis ise hâlâ sokakta bekliyor. HDP’liler, yeni bir saldırı girişimi olma ihtimaline karşı Genel Merkez önündeki bekleyişi sürdürüyorlar.

HDP, dün açıklama yapmıştı

HDP MYK’sı dün bu provokasyon girişimine ilişkin bir açıklama yapmıştı. İzmir’de provokatif eylemini iki yıldır sürdüren Laçin’in provokasyonuna Genel Merkez önünde sürdürüceği bilgisinin basına da yansımasının ardından bu provokasyona izin vermeyeceklerini şu sözlerle ifade etmişti:

İzmir İl Binamız önünde provokatör olarak bulundurulan ve Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesinde gözcülük yaptığı iddia edilen bir şahsı şimdi de Genel Merkezimiz önüne yönlendirenler daha büyük kumpaslar peşindedir.

Partimize karşı saldırıları geliştiren AKP-MHP ittifakı bilmelidir ki, emniyetin desteği ile organize edilen ve Genel Merkezimiz önünde kurulması planlanan kumpas çadırına kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Partimize yönelik saldırılar, Türkiye demokratik mücadelesini hedef almaktadır. Demokrasi ve barışı savunmak için tüm halklarımızı ve partililerimizi bu kirli tezgahın önünde durmaya ve HDP’yi daha güçlü savunmaya çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur