Haber sitelerine sahte “erişimin engellenmesi kararı” gönderildi: Savcılık takipsizlik kararı verdi

Diken ve Gazete Duvar'a Temmuz ve Eylül aylarında bazı haberler için erişim engeli kararı gönderildi. Bakıköy 2. Sulh Ceza Hakimliği'nden çıkmış gibi düzenlenen karar evraklarının sahte olduğu ortaya çıktı. Evrakları düzenleyenler hakkında yapılan suç duyurusunda savcılık takipsizlik kararı verdi

Haber sitelerine sahte “erişimin engellenmesi kararı” gönderildi: Savcılık takipsizlik kararı verdi

Siber haklar uzmanı hukukçu Yaman Akdeniz Twitter hesabından paylaştığı bir gönderide haber sitelerine sahte erişim engeli kararı gönderildiğini duyurdu.

Bakıköy 2. Sulh Ceza Hakimliği’nden çıkmış gibi düzenlenen karar evraklarının sahte olduğu belirten Akdeniz, evrakları düzenleyenler hakkında yapılan suç duyurusunda savcılık takipsizlik kararı verildiğini söyledi.

Türkiye’den erişime engellenen web sitelerini, haber ve sosyal medya içeriklerini tespit ederek kamuoyuna duyuran İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularından, Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile bazı kişilerin sahte mahkeme kararı üreterek hakkında çıkan haberi engellemeye çalıştığını ortaya koydu.

Sahte kararlar sitelere gönderiliyor

Akdeniz sahte erişimin engellenmesi kararlarını sosyal medya hesabından olayı şöyle duyurdu:

Bugüne kadar kamuoyu ile ilgili hep GERÇEK erişimin engellenmesi kararları paylaştım. Bugün ise 2 farklı SAHTE kararı sizlerle paylaşacağım. Bu SAHTE kararlar haber sitelerine gönderiliyor ve bazı haberlerin kaldırılmasına çalışılıyor.

Bugüne kadar birbirine benzer ve aynı kişiler tarafından gönderilen 2 farklı kararla karşılaştık. Bu kararlar Temmuz ayında @gazeteduvar’a ve Eylül ayı içinde ise @DikenComTr’e gönderildi.

Duvar’ın 04 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan “Dayıdan yeğene dava: Süper asker ilacı ile dolandırıldık” başlıklı haberi ile ilgili SAHTE karar aynı gün içinde ve hatta 4,5 saat sonra gönderildi

Diken’in ise 09 Ağustos 2019 tarihli “Keskin Holding’in 30 villası icra yoluyla satılacak” başlıklı haberi ile ilgili SAHTE karar ise 03 Eylül 2021 tarihinde gönderildi

Adı geçen hakim başka yerde görevli

Her 2 SAHTE karar da Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliğinden gelmiş gibi gözüküyor ve her 2 kararda da Hakim ismi “Esma Canıbeyaz Şengül” olarak gözüküyor. Bakırköy adliyesinde ise bu isimde bir hakim yok. Karar sayıları da dikkat ederseniz aynı.

Sayın Hakim Esma Canıbeyaz Şengül halen Gaziosmanpaşa Sulh Ceza Hakimliğinde görevli bir hakim. Bu sahte kararlarda ismi geçen katip de Gaziosmanpaşa Sulh Ceza Hakimliğinde görevli.

Diken’e gönderilen SAHTE kararın SAHTE tebligat zarfı da var. Bu sahte zarfın üstündeki PTT takip numarası sorgulandığı zaman gönderenin Gaziosmanpaşa 3. Sulh Ceza Hakimliği olduğu anlaşılıyor. Fakat SAHTE zarf üstünde Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği yazıyor.

Gazete Duvar adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Bürosuna suç duyurusunda bulunuldu. Diken adına da suç duyurusunda bulunulacak. @istbarosu da bu konuyu soruşturmalı ve takip etmeli.

Sahte karara takipsizlik

Asıl BOMBA ise Duvar’ın şikayetine istinaden İstanbul Cumhuriyet Başsavclığı TAKİPSİZLİK kararı verdi! Neymiş efendim, bahse konu kararın aslı yokmuş!!!! “Aslı olmadığı için resmi belgede sahtecilik” olmazmış diyerek soruşturmaya gerek görmemiş.

10. Ortada çok ciddi bir SAHTEKARLIK söz konusu ve SAHTE kararlar haber sitelerine gönderilerek bazı haberlerin kaldırılması sağlanmaya çalışılıyor. Bu ve benzeri sahte kararlar kimlere gönderildi ve kaç haber kaldırıldı şu anda bilmiyoruz.

Haber sitelerinin ve kamuoyunun bu sahtekarlıktan hem haberdar olması, hem konunun bilinmesi, hem de ilgili merciiler tarafından konunun soruşturulması dileği ile bu paylaşımları yapıyorum.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur