Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu aklımızla alay ediyor: “Kapasitesi yüksek, en modern otel zincirleriyle rekabet edecek yurtlara sahibiz”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, öğrencilerin barınma sorunları ve yurt kapasitleri konusunda açıklama yaptı. Kasapoğlu, konuşması boyunca 19 yıl boyunca yurt kapasitelerindeki ve verilen burs ve kredilerin miktarındaki artışlara değnirken öğrenci sayısındaki artışlara ve alım gücüne değinmedi. Kasapoğlu, Bakanlığa bağlı yurtların standartlarının modern otel zincirleriyle rekabet edebilecek düzeyde olduğunu iddia etti

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu aklımızla alay ediyor: “Kapasitesi yüksek, en modern otel zincirleriyle rekabet edecek yurtlara sahibiz”

Üniversitelerin tamamen veya kısmi yüz yüze eğitime geçeceğini açıklamalarıyla birlikte ülke genelindeki barınma sorununun bir parçası olan yurt sorunu da gündeme geldi. Gençlik örgütleri, çeşitli kampanyalarla üniversitelilerin barınma krizine dikkat çekmeye çalışırken Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Ankara’da Fatma Hanım Kız Öğrenci Yurdu’nda konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kasapoğlu 19 yılda, Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla öğrencilerin barınma hizmetinin dünya standartlarına çıktığını iddia eden Kasapoğlu, bu konuda kendi politikalarına muhalefet edilmesinin kötü niyet taşıdığını söyledi.

19 yılda yurt kapasitesi yüzdelik olarak değişmedi

Kasapoğlu, muhalefetin verileri çarpıttığını iddia ederek 19 yılda yurt kapasitesinin 182 binden 720 bine yükseldiğini ifade etti. Ancak ÖSYM verilerine göre 2002-2003 döneminde açık öğretim dahil olmak üzere ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora ve tıpta ihtisasa kayıtlı toplam öğrenci sayısı 1 milyon 918 bindi. Bugün ise YÖK’ün istatistiklerine göre öğrenci sayısı 8 milyona dayandı. Yani 2002 yılında da bugün de öğrencilerin ancak yüzde 9’una yetecek kadar yurt var. Kasapoğlu, kapasiteyi dört katına çıkarmakla övünse de yüzdelik olarak bir değişim yok.

Burslar altın bazında eridi

Öğrencilere verilen kredi ve burs miktarına da değinen Kasapoğlu, 2002 yılında 45 lira burs ve kredi verildiğini, bugün ise 650 lira verildiğini söyledi. Ancak 2002 yılında çeyrek altının fiyatı 2002 yılında 30 TL bandında seyrederken bugün 800 TL bandında seyrediyor.

Kasapoğlu’nun konuşmasına öne çıkan ifadeler şöyle:

“Her alanda yüksek standartlara sahibiz”

Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en kapsamlı, kapasitesi en yüksek yurtlarına sahip. Dünyanın en modern en rekabetçi otel zincirleriyle rekabet eder durumdayız. Göğsümüzü gere gere söylüyoruz. Konfor bakımından, çalışma imkanları bakımından, temizlik ve güvenlik bakımından her alanda yüksek standartlara sahibiz.

Dünya’da eğitim hizmetini bir ihracat kalemi olarak sunan ülkelere baktığımızda, bu hizmetin bu standartta, bu seviyede bu kapasitede hiçbir şekilde olmadığını görüyoruz. O yüzden altyapımız ve bu çerçevede ortaya çıkan hizmet, Türkiye için bir iftihar tablosudur. Bu gurur tablosu, son 19 yılda sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla, güçlü liderliğiyle, bire bir takibiyle ortaya çıkmış bir gurur tablosudur. Elbette bu standartları ve kapasiteyi, her geçen gün daha yukarı taşımanın gayretindeyiz. Bunun inancıyla gerek bakanlık olarak, gerek hükümet olarak el ele vermiş şekilde çalışıyoruz.

“Kapasiteyi dört katına çıkardık”

Bu hizmeti, bu altyapıyı, bu çalışmayı, bu güzel tabloyu kimsenin istismarına, kimsenin karalamasına hiçbir şekilde müsaade etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz.  720 bin öğrenci, yurtlarımızdan faydalanıyor. 2002-2021 arasında yurt sayısı 190’dan 768’e yükseldi. Kapasitemiz de 182 binden 720 bine yükseldi.

Bir yandan eskiyen yurtları modernize ediyoruz, deprem gibi durumlardan kaynaklı yenilenmesi gereken yurtları yeniliyoruz. Bir yandan da ülkenin dört bir köşesinde bu standartlarda yurtlar açıyoruz. Hiçbir özveriden kaçınmadan bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı anlayışla bu tabloyu daha yukarılara taşıyacağız.

2017-2018 döneminde başvuran öğrencilerimizin yüzde 90’ı yurtlarımıza yerleşti. 2018-2019’da yüzde 89, 2019-2020’de yüzde 88, 2020-2021’de pandemi nedeniyle öğrenci almadık. 2021-2022’de yeni bir süreç başlattık. O süreç akabinde de yerleştirmelerimiz başladı.

Verileri bilmeden farklı şekilde ortaya koyanlar, bildiği halde kötü niyetle istismar edenler, 8 milyon öğrenci üzerinden bu yurt konusunu belli bir amaçla, kötü bir algıyla milletimizi kandırmaya çalışanlar, çok iyi bilsinler ki her bir öğrencimiz, her bir gencimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olma bilinciyle, devletimizin, hükümetimizin güvencesi altındadır.

Enflasyonsuz artış verileri sunmaya devam ediyor

Her bir gencimizin kahvaltısı ve bir öğün yemeği de dahil olmak üzere, beslenme yardımımızı 570 liraya çıkardık.

Bursları 45 liradan 650 liraya çıkardık. Kredi ve burs verdiğimiz öğrenci sayısı da 450 binlerden 1,5 milyon kişiye çıktı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur