Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi bombardımanlı mesajlar: Rus uçakları hem İdlip’i hem Afrin’i vuruyor

Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin’in 29 Eylül’de gerçekleştireceği ikili görüşme öncesi görüşmenin ana başlıklarından Suriye’de tansiyon yükseliyor. TSK’nin onlarca üssü ile cihatçılara kalkan olduğu İdlip’e yönelik bir kara operasyonunun her an başlayabileceği konuşulurken Rusya Hava Kuvvetleri, İdlip’in yanı sıra TSK kontrolündeki Afrin’i de vuruyor

Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi bombardımanlı mesajlar: Rus uçakları hem İdlip’i hem Afrin’i vuruyor

Rusya Hava Kuvvetleri dün (25 Eylül) TSK kontrolündeki Afrin’i en az beş hava saldırısıyla hedef aldı.

Hava saldırılarında Afrin’in güneyinde AKP iktidarı tarafından desteklenen ve TSK ile birlikte hareket eden Şam Cephesi adlı cihatçı örgütün mevzileri vuruldu. Saldırılar sonucu söz konusu örgüte üye bazı militanların yaşamını yitirdiği belirtildi.

Rusya çizgisinde yayın yapan istihbarat ve analiz sitesi South Front’un haberinde Rus hava saldırılarının sabah saatlerinde TSK destekli cihatçıların Suriye ordusunu hedef alan saldırılarına yanıt olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

Cihatçıların sabah düzenlediği saldırının Suriye ordusu tarafından püskürtüldüğü, en az beş cihatçının öldürüldüğü ve militanların arkalarında Türkiye yapımı anti-tank füzeleri bıraktığı iddia ediliyor.

İdlip’te bombardıman sürüyor

İdlip’te de vilayetin fiili yöneticisi konumundaki El Kaide kökenli Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütünü hedef alan hava saldırılarını M4 ve M5 otoyolları çevresinde yoğunlaştırdı. Sadece 25 Eylül günü 12 hava saldırısı düzenlendi.

Rusya destekli Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlip’te geniş çaplı bir kara operasyonu başlatmasının an meselesi olduğu belirtiliyor.

İDLİP’TE BİR KARA OPERASYONU HEMEN BAŞLAYABİLİR

Tayyip Erdoğan, 5 Mart 2020’de Rusya lideri Vladimir Putin’le vardığı anlaşmada Lazkiye-Halep otoyolunu güvenli geçişe açacağını ve cihatçıların saldırılarını önleyeceğini taahhüt etmiş ancak bu sözler kağıt üstünde kalmıştı.

Daha önceki anlaşmaların kadük kalması, TSK birliklerinin de hedef alındığı sert çatışmalara yol açmıştı. TSK, Suriye ordusunun Şam-Halep uluslararası otoyolunu kontrol altına almak üzere kara operasyonuna başladığı Şubat 2020’de cihatçıları desteklerken Rusya tarafından hedef alınmış, ağır hava bombardımanında 33 asker yaşamını yitirmişti.

LAVROV: “RUSYA, TERÖRİSTLERİN İDLİP’TE YAPTIĞI SALDIRILARA TAHAMMÜL ETMEYECEK”

Şimdi İdlip’te tansiyon yeniden yükselirken TSK’nin bölgeye yığınağını artırması yeni bir çatışma yaşanabileceği yönündeki kaygıları besliyor.

Erdoğan-Putin görüşmesinin hemen öncesinde Rusya’nın İdlip’in yanı sıra Afrin’i de hedef alan bombardımanları ise Rusya’nın İdlip konusunda pazarlığa açık olmadığı, gerekirse çatışmayı diğer bölgelere de genişletebileceği yönünde bir uyarı olarak değerlendiriliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur