Eğitim-Sen: “Yüz yüze eğitim kararı doğru ancak hazırlıklar yetersiz”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), okulların yüz yüze açıldığı gün genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Yüz yüze eğitimin gerekli olduğuna ve alınan kararın doğru olduğuna vurgu yapılan açıklamada buna karşın alınan önlemlerin ve yapılan hazırlıkların yetersiz olduğuna dikkat çekildi

Eğitim-Sen: “Yüz yüze eğitim kararı doğru ancak hazırlıklar yetersiz”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), okulların yüz yüze açıldığı gün genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul’un okuduğu açıklamada yüz yüze eğitimin gerekliliğine ve pandemi koşullarında nasıl gerçekleştirişilmesi gerektiğine değinildi. Yüz yüze eğitimin gerekli olduğuna ve alınan kararın doğru olduğuna vurgu yapılan açıklamada buna karşın alınan önlemlerin ve yapılan hazırlıkların yetersiz olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye okulları en uzun süre kapatan ülkeler arasında

Yapılan açıklamada UNESCO’nun verielri üzerinden dünya genelindeki tabloya bir ışık tutuldu. Diğer ülkelerin çoğunda okulların tamamen ya da kısmen açık olduğunun belirtildiği açıklamda Türkiye’nin okulları en uzun süre kapatan ülkeler arasında olduğuna dikkat çekildi. Açıklamadaki ilgili kısım şöyle:

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO verilerine göre 28 Haziran 2021 itibarıyla 210 ülkenin 119’unda okullar tamamen açık, 56’sında kısmen açık, 16’sında ara tatil, 19’unda ise kapalıdır. Başka bir ifade ile 210 ülkenin yüzde 57’sinde okullar tamamen açık, yüzde 26’sında kısmen açık, yüzde 8’inde ara tatil, yüzde 9’unda ise kapalıdır. Türkiye ise iş günü itibariyle bakıldığında salgın süresince okulları en uzun süre kapatan ülkeler arasında yer almıştır.

Uzaktan eğitime 6 milyon öğrenci erişemedi

Açıklamanın devamında uzaktan eğitim sürecindeki mağduriyetlere değinildi. Uzaktan eğitim sürecinde 6 milyon öğrencinin eğitime teknik veya ekonomik sebeplerden erişemediğine dikkat çekilirken öğrencilerin yaşadığı sorunlar şöyle ifade edildi:

Türkiye’de uygulanan uzaktan öğretme/öğrenme uygulamaları süresince ekonomik sorunlar ve teknik olanakların yokluğu nedeniyle yaklaşık 6 milyon öğrencinin bu sürece tam olarak katılamadığı bilinmektedir. Alınan tedbirlere rağmen öğrenme kaybının çeşitli açılardan dezavantajlı olan öğrencilerin okulların kapanmasının olumsuz sonuçlarından daha çok etkilendiği, okul terki oranının ciddi anlamda yükseldiği görülmüştür. Ayrıca, okulların uzun süreli kapatılmasının aşılama, beslenme, zihinsel sağlık ve sosyal destek gibi okul temelli hizmetlerin aksamasına, yüz yüze iletişimin olmaması nedeniyle öğrencilerde stres ve kaygının artmasına neden olmuştur.

Karar doğru, önlemler yetersiz

Açıklamanın son kısmında ise MEB’in yüz yüze eğitim kararının doğru olduğunun ancak alınan önlemlerin yeterli olmadığına dikkat çekildi. Yüz yüze eğitim konusunda alınması gereken önlemler ve dikkat edilmesi gereken noktalar açıklamada şöyle ifade edildi:

MEB’in almış olduğu yüz yüze eğitim kararı doğru olmakla birlikte, okulların açılması sürecinde gerekli hazırlıkların yapıldığını söylemek mümkün değildir. Okuldan okula değişen hijyen ve sosyal mesafe koşullarının sağlanması gerekmektedir. Her bir okulun ortak kullanım alanlarının, özellikle sınıfların ve tuvaletlerin temizlik ve hijyen koşulları, okul ve şube bazında öğrenci sayısı, öğrenciler arasındaki fiziksel mesafeyi korumak için yeterli alan olup olmadığı, okul servislerinin durumu, öğretmenlerin aşı durumu vb gibi gelişmeler, eğitim-öğretimin sağlıklı koşullarda gerçekleştirilebilmesi açısından son derece önemlidir. En az bunun kadar önemli olan bir diğer nokta ise okulların açılmasıyla öğrencileri, öğretmenleri, eğitim personellerini, velileri ve toplumu hangi şartlarda bir eğitim öğretim sürecinin beklediğidir. Okulların bütçesi ve fiziki altyapısı, yüz yüze eğitimin sağlıklı yapılabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Okulların öğrenci sayısı, sınıf mevcutları, yerleşim yerinin nüfus yoğunluğu, fiziki altyapının yeterliliği gibi pek çok faktör okulların açılması sonrasındaki sürecin sağlıklı yürütülmesi açısından önemlidir.

Sınıfların geniş olduğu ve sıralar arası mesafelerin ayarlanabildiği okullar ile kalabalık sınıf mevcudu olan ve ödenek (bütçe) sorunu yaşayan okulları aynı değerlendirmek mümkün değildir. Okulların açılması kararının Kovid-19 ile mücadele için alınan sağlık tedbirleri ile uyumlu olması ve öğrencilerin, eğitim emekçilerinin ve ailelerin sağlığını korumak için tüm tedbirlerin alınabilme ve uygulanabilmesi için gerekli hazırlıkları yapılması önceliklidir.

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayınız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur