Direniş sonuç verdi: Xiaomi-Salcomp’ta TİS için mutabakat sağlandı

Çin sermayesi olan Xiaomi'nin Türkiye'de Salcomp ortaklığıyla kurduğu Avcılar'daki fabrikada işçiler, sendikalaşınca işten atılmıştı. İşverene sendikayı tanıtmak ve işten atılan işçilerin işe geri dönmesi için yapılan mücadele sonuç verdi. Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, işyerinde mutabakatın sağladığını duyurdu. TİS görüşmeleri ilerleyen günlerde başlayacak

Direniş sonuç verdi: Xiaomi-Salcomp’ta TİS için mutabakat sağlandı

Fotoğraf: Evrensel

Çin sermayesi olan Xiaomi’nin Türkiye’de Salcomp ortaklığıyla kurduğu Avcılar’daki fabrikada işçiler yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak için Türk Metal’e üye oldular. Uzun çalışma saatleri, pandemi koşullarına uygun olmayan çalışma ortamı, asgari ücretin dahi altında ücret verilmesi gibi sorunlara karşı sendikaya üye olan işçiler işten atılmaya başlamıştı. Atılan işçiler fabrika önünde direnişe geçerken işçilerin örgütlendiği Türk Metal de işyerinde yetkiyi aldı. Fabrikadaki işçiler de işten atılan arkadaşları için iş bıraktı.

Fabrikadaki direnişin ardından işveren sendikayı tanımak zorunda kaldı. İşten atılan işçilerin de işe alınacağı TİS görüşmeleri 1 Ekim’de başlayacağı öngörülürken Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Günlerce devam eden eylemler neticesinde işveren tarafı ile yapılan görüşmeler olumlu bir seyirde devam etmiş ve bugün itibarıyla tam mutabakat sağlanmıştır. Buna göre işten atılan arkadaşlarımızın tamamı işe geri alınmıştır. İşveren yetki tespitine yaptığı itirazı hemen kaldıracak olup, itirazın çekilmesinin ardından kesinleşen yetkimiz ile birlikte işyerinde geçerli olacak toplu iş sözleşmesi sürecimiz ise süratle başlayacaktır” dedi.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur