Dersim’de yangın devam ediyor: Gençlerden orman yangınları için yürüyüş

Ovacık ilçesine bağlı Yaylagünü ve Otlubahçe köyleri arasında, dün yoğun bombardıman sonucu çıkan orman yangını yayılarak devam ediyor. Dersimli gençler, orman yangınlarına karşı yürüyüş düzenledi

Dersim’de yangın devam ediyor: Gençlerden orman yangınları için yürüyüş

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Ovacık Sevqu (Yaylagünü) ve Xezku (Otlubahçe) köyleri arasında dün gerçekleştirilen yoğun askeri bombardıman sonucu orman yangını çıktı. Yangın yayılmaya devam ederken, yetkililer bölgeye giriş ve çıkışları yasaklayarak halkın yangına müdahale etmesi ise engelliyor.

Dersimli gençler, duruma tepki göstermek amacıyla kentte yürüyüş düzenledi. Esnafları da gezen gençler Ovacık’ta devam eden orman yangınlarına karşı duyarlılık çağrısı yaptı.

Öte yandan yangın için İstanbul’dan otobüsler kaldırılacak. Bölge halkıyla dayanışmaya gidenler İstanbul’un iki yerinden otobüsler kaldırıyor.

Ancak yangına yurttaşın müdahale etmesinin engellendiğini söyleyen DEDEF şu paylaşımı yaptı:

Ovacık ilçesi Yaylagünü ile Otlubahçe arasında başlayan yangın devam ediyor. Yerleşim yerleri için tehdit oluşturan yangına, sivil gönüllülerin müdahale etmesine kolluk güçleri tarafından yine izin verilmiyor. En kısa sürede, havadan yapılan müdahalenin arttırılması gerekiyor.

Yangının çıktığını belirten Munzur Çevre Derneği, sosyal medya hesabında şunları paylaşmıştı:

Dersim Ovacık’a bağlı Yaylagünü ve Otlubahçe köyleri kırsalının SİHA ve savaş uçakları tarafından bombalanması sonucu orman yangını çıktı. Ovacık Belediye Başkanı yangın bölgesine giriş-çıkışların yasaklandığını duyurdu.

Sendika.Org, Jinnews

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur