Çorlu Tren Katliamı davası 25 Ocak’a ertelendi

Çorlu'da 2018’de meydana gelen ve 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 340 kişinin yaralandığı tren katliamı ile ilgili davanın 8. duruşması bugün (7 Eylül) görüldü. Savcı için görevi kötüye kullanma ve adil yargılanmayı engelleme suçu başvurusu kabul edildi. Dava 25 Ocak 2022 tarihine ertelendi

Çorlu Tren Katliamı davası 25 Ocak’a ertelendi

Çorlu’da, 25 yurttaşın can verdiği tren kazasına ilişkin bugün (7 Eylül) Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görüldü.

Duruşma öncesi Santral Durağında toplanan aileler ve destekleyicileri pankart açıp yürüyüş yaparak duruşmanın yapılacağı salona geldi. Yürüyüş sırasında sık sık “Hak hukuk adalet, kaza değil cinayet” sloganları atıldı. Aileler ellerinde yargılanmalarını istedikleri dönemin yetkilileri TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve TCDD Genel Müdürü Yardımcısı Ali İhsan Uygun ile Servis Bakım Müdür Vekili Mümin Karasu’nun fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıdı.

Mahkeme salonu önünde bir açıklama yapan tren katliamı mağdurları, sorumluların hak ettikleri cezayı almasını istedi.

Duruşma görüldü

25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu Tren Katliamı’nın 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi Salonunda görülen 8. duruşmaya, tutuksuz sanıklar Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Çetin Yıldırım ve hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı.

Başka bir ile tayini çıkan Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt ise duruşmaya katılmadı, avukatı ise salonda hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı, bilirkişiler hakkında yürütülen soruşturmanın ve gerçek sorumluların yargılanmasının önünü açması beklenilen TCDD 1. Bölge müdürü ve üst düzey yöneticileri hakkında yürütülen dosyanın akıbetinin sorulmasını, yeniden keşif yapılması talebinin daha sonra değerlendirilmesini ve eksikliklerin giderilmesini talep etti. Sanıklara olası kastla insan öldürme suçundan ek savunma verildi. Duruşma sanıkların ve müdafiilerin ek savunmaları ile devam etti.

“Suçlu olan kimseyi buraya getirmediniz”

Duruşmada konuşan Oğuz Arda Sel’in dedesi Mehmet Öz, “Savcılık, TCDD ile ticari ilişkileri olan bilirkişilerin raporlar hazırlamasına göz yumdu. Mahkeme ise buna ses çıkarmadı. Üç yıldır mahkeme kapılarındayız fakat suçlu olan kimseyi buraya getirmediniz” dedi.

Bihter Bilgin annesi Zeliha Bilgin, “3 yıldır sağ taraf neden boş? Suçlular neden gelmiyor. Buradan birisine hakaret etsek hemen mahkemede yargılanır hüküm giyeriz. Ama üç yıldır 25 kişinin öldüğü davada suçlular yok. Bugün çocuğum okula gideceğine mezarlıkta” dedi.

Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz “Yargı yılınız hayırlı olsun. Nasılsınız diye sormak istiyorum mahkeme heyetine. Nasıl geçti tatiliniz? Bizim altı ayımız yine kötü geçti. Altı aydır bizim önümüze yine aynı 3-4 kişi getirildi. Tüm bunlardan sorumlu Binali Yıldırım yok burada. Heyetinizi ve savcınız katilleri koruyor” diye konuştu.

Savcı için görevi kötüye kullanma ve adil yargılanmayı engelleme suçu başvurusu kabul edildi

Avukat Can Atalay’ın Savcı Galip Yılmaz Özkurşun hakkında suç duyurusunda bulunulması talebi kabul edildi.

Tefrik edilen soruşturmaların akıbetinin ve son yapılan işlemlerin sorulmasına, yeni keşif talebi ve bir kısım TCDD yöneticilerinin tanık olarak dinlenilmesi taleplerinin soruşturma akıbetlerinin sorulmasından sonra yeniden değerlendirilmesine, Cumhuriyet Savcısı Galip Yılmaz Özkurşun hakkında yapılan suç duyurusu talebinin Çorlu CBS Bakanlık Muhabere Bürosuna bildirilmesine, mevcut adli kontrollerin devamına ve bir sonraki duruşmanın 25.01.2022 tarihi saat 9.30’a bırakılmasına karar verildi.

Duruşma sonrası savcılık önüne yürüyüş

Duruşmanın görülmesinin ardından aileler Savcılık önüne yürüyüşe geçti. Aileler Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı önünde Savcı Galip Yılmaz Özkurşun’u protesto etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur