Celal Şengör’e soruşturma: “İTÜ yönetimi yıllardır üstünü kapadığı veya görmezden geldiği tacizlere tepki yükselince soruşturma açmak zorunda kaldı”

İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör'ün sosyal medyada paylaşılan ve bir kadın öğrencisini taciz ettiğini anlattığı video büyük tepki çekmişti. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada Şengör hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Üniversiteliler eylem çağrısı yaptı

Celal Şengör’e soruşturma: “İTÜ yönetimi yıllardır üstünü kapadığı veya görmezden geldiği tacizlere tepki yükselince soruşturma açmak zorunda kaldı”

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, bir öğrencisine yönelik cinsel tacizini canlı yayında anlatmış ve kullandığı ifadeler büyük tepki almıştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) rektörlüğü, Prof. Dr. Celal Şengör hakkında idari soruşturma başlattığını açıkladı.

İTÜ’nün sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Taraflardan birinin mağdur olması ve korunması gereken özel hayatı nedeniyle idari soruşturma sonuçlanıncaya kadar kamuoyunu sabırlı olmaya davet ediyoruz. Olayın cezai yönü savcılık incelemesinde olup hukukun üstünlüğüne olan inancımız tamdır” ifadeleri kullanıldı.

İTÜ’lüler ise yönetimin zorunda kalarak soruşturma açtığını söyleyerek, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesini istediklerini dile getirdi. Soruşturma komisyonlarında öğrencilerin yer almadığına dikkat çekildi. Karar alma süreçlerinin öğrencilere açık olması gerektiği vurgulandı. Tacizci akademisyenleri üniversitelerinde istemeyen öğrenciler sürecin takipçisi olacaklarını açıkladı.

Eyleme çağrı

İTÜ Kadın+ Dayanışması ile Taşkışla Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Eşitlik Kulübü’nün ortak çağrısında “Bizler için özgür ve güvenli bir dünyayı yaratmaya kampüslerimizden başlayacağız. Bu yüzden arsızca tacizi meşrulaştıranları kampüslerimizde istemediğimizi duyurmak için 20 Eylül pazartesi 13.00’de Ayazağa Kampüsü Maden Fakültesi önünde buluşuyoruz” denildi.

Şengör videoda, “Yanımda duruyor. O kadar kızdırdı ki Saniye’nin eteğini kaldırdım, kıçına bir tokat attım. Bu, dehşete düştü. Baktım böyle bakıyor bana. Bana bak dedim baban bunu yaptı mı dedim. Babam bile böyle bir şey yapmadı dedi. Hah dedim eksik kalmış şimdi tamamlandı” ifadelerini kullanmıştı.

CELAL ŞENGÖR’ÜN ÖVÜNEREK ANLATTIĞI TACİZE TEPKİ YAĞDI: “TACİZCİLERİ KAMPÜSLERİMİZDE BARINDIRMAYACAĞIZ”

Bazı haber sitelerinin tacize uğrayan üniversiteli kadının kimliğini paylaşmasına da tepki gösteren üniversiteliler haberi kınamıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur