Çavuşoğlu’ndan Kabil Havalimanı açıklaması: İlle bir devlet olmak zorunda değil, şirketler de var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kabil Havalimanı'nın işletilmesi ile ilgili, "Tek başına Katar ya da Türkiye'nin üstleneceği bir iş değil. İlle bir devlet olmak zorunda değil, şirketler de var" açıklamasında bulundu. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid Türkiye ve Katar'ın da Kabil Havalimanı’nın yeniden işler hale getirilmesi için çalıştığını açıkladı

Çavuşoğlu’ndan Kabil Havalimanı açıklaması: İlle bir devlet olmak zorunda değil, şirketler de var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag ile görüşüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kabil Havalimanı’nın işletilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Tek başına Katar ya da Türkiye’nin üstleneceği bir iş değil. İlle bir devlet olmak zorunda değil, şirketler de var” dedi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, İtalya’da yayımlanan La Repubblica gazetesine verdiği söyleşide, en önemli partnerinin Çin olduğunu, Türkiye ve Katar’ın da Kabil Havalimanı’nın yeniden işler hale getirilmesi için çalıştığını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, Mücahid, Kabil Havalimanı’nın ne zaman açılacağı sorusuna da şöyle yanıt verdi:

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı ciddi şekilde hasar almış durumda. Şu anda büyük teknik sorunlar var, ama nihayet güvenlik bizim İslami güvenlik güçlerimizin elinde. Fakat büyük lojistik sorunlar devam ediyor. Katar ve Türkiye, havalimanını yeniden işler hale getirmek için çalışıyor. 3 gün içinde her şey temizlenmiş olacak ve kısa sürede de yeniden inşa edilecek. Eylül ayı içinde havalimanının tekrar faaliyete geçmesini umuyorum.

“Para vereyim Türkiye göçmenleri tutsun anlayışı şuan işlemez”

Çavuşoğlu, AB ile yapılan göç anlaşmasına dair ise, “Anlaşma sonrası AB’ye giden göçmenler yüzde 95 azaldı” diye konuştu. Çavuşoğlu AB’nin yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyleyerek, “Bu mutabakatı güncellememiz lazım. Göç mutabakatının güncellenmesi konusunda düşüncelerimizi ve önerilerimizi Avrupa Birliği’ne ilettik. Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen bize dönüş yapılmadı. Israrla güncellememiz gerektiğini söyleyince Avrupa Birliği tek taraflı bir karar aldı. Öyle ben istediğim gibi karar alırım, biraz para vereyim Türkiye göçmenleri tutsun anlayışı şu an işlemez” ifadesini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur