Bursa’da 38 okul yıkıldı, salgında istifleme eğitim başladı!

Bursa’da 2017 yılından itibaren riskli binalar olduğu gerekçesiyle yıkılan 38 okulun öğrencisi başka okullarda eğitime başladı. Öğrenciler ikili eğitim nedeniyle tüm gün temizliği yapılamayan, 40’tan fazla kişilik sınıflarda pandemi koşullarında eğitime devam ediyor

Bursa’da 38 okul yıkıldı, salgında istifleme eğitim başladı!

Aralarında köklü tarihe sahip Tophane Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ile Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de bulunduğu 38 okul depreme dayanıksız oldukları gerekçesiyle yıkılmıştı. Yenilerinin yapımına başlanmamasıyla birlikte yıkılan okul öğrencileri 2021-2022 eğitim-öğretim yılına birleştirilmiş sistemle başka okullarda başlamak zorunda kaldı. Yıkılan okulların öğrencilerine ev sahipliği yapan okullarda ise öğrenci sayısının fazlalığı kalabalık sınıflara ve ikili eğitime geçilmesine yol açtı.

Akşam saatlerinde biten dersler

COVID-19 salgını altında ikili eğitim ile sabah 7.30’da eğitime başlanılan okullardan özellikle lise gruplarında saat 20.00’ye kadar dersler sürüyor. Akşam saatlerinde güvenlik sorunuyla da karşı karşıya kalan öğrencilerin aynı zamanda ulaşım sorunu da durumun bir başka boyutunu ortaya koyuyor. Öğrenciler 40’ar dakikalık ders süresi boyunca, 40’tan fazla öğrenciyle aynı sınıfı paylaşmak zorunda kalıyor.

BursaMuhalif’e sorunlarla başlayan eğitim yılını değerlendiren Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Yüksel Bayraktar, “Okullarda şu an ne temizlik personeli ne de güvenlik görevlisi var. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede 13 Eylül’de İŞKUR üzerinden personel görevlendirilecekti, bugün 14’ü ne gelen var giden” dedi.

Dezenfektan ve maske ihtiyacının veliler aracılığıyla karşılandığını söyleyen Bayraktar, okullarda geçen sürenin ikili eğitim nedeniyle uzadığını ve bu nedenle de okulların gerekli havalandırma ve temizliğinin yapılamadığını belirtti. Bazı liselerde eğitimin gün içinde 14 saati bulan şekilde sürmesiyle beraber, art arda sabahçı ve öğlenci olacak şekilde iki ayrı grubun öğrencilerinin, temizliği yapılamadan aynı sıraları paylaşmak zorunda kaldığını söyledi.

Sınıflar kışın nasıl havalandırılacak?

Geçen yıl 30’ar dakikalık olan ders sürelerinin bu yıl ise yeniden 40’ar dakikaya çıkarılması ve ikili eğitim ile birlikte teneffüs süreleri de 5’er dakikaya çekildi. Öğrencilerin bu 5’er dakikalık teneffüslerde hem kendi kişisel temizliklerinin hem de sınıf ortamının havalandırılmasının zor olduğuna dikkat çeken Yüksel Bayraktar öğretmenler içinde bir sonraki derse hazırlık süresinin kalmadığını vurguladı.

“Öğretmen de öğrenci de otomatiğe bağlamış şekilde eğitim-öğretim süreci yönetiyor, burada verim almak neredeyse imkansıza dönüştü” diyen Bayraktar, havaların soğumasıyla birlikte baş gösterecek başka bir soruna da dikkat çekti. Havaların bahar dönemi etkisiyle güzel gittiğini bu nedenle de sınıfların cam, kapı açılarak havalandırıldığını belirten Bayraktar, havalar soğuyunca bunun mümkün olmadığını ve o zaman havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyulacağını söyledi. Okul ve sınıflarda havalandırma sistemlerinin bir an önce yapılması gerektiğini belirtti.

Anaokullarında teneffüs yok

Birleştirilmiş okullarda eğitim alan anaokulu öğrencilerinin bulunduğu sınıflarda mevcudun 26 kişiye ulaştığını belirten Bayraktar, teneffüslerin de ortadan kalktığını söyledi. Bazı anasınıflarında öğrencilerin tüm günlerini teneffüse çıkmadan dersliklerde geçirdiğini belirtti.

Pandemi döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’nın elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerinin düştüğünü belirten Bayraktar, “25 kadar okul yıkılalı 2 yıldan fazla oldu. Bu dönemdeki artan bütçe ile bu okullar yeniden inşa edilebilirdi” dedi.

Kaynak: BursaMuhalif

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur