BIFED: Evimiz yanarken dayanışmanın yükseldiği bir gezegen kurmaya çağıran belgeseller

Televizyonlardaki belgesellerde yer verilmeyen gerçekleri anlatan 40 belgeselin yer alacağı bu yılki Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali “Evimiz Yanıyor” diyor ve dayanışmanın yükseldiği bir dünya kurmaya çağırıyor

BIFED: Evimiz yanarken dayanışmanın yükseldiği bir gezegen kurmaya çağıran belgeseller

13-19 Ekim 2021 tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleştirilecek olan BIFED (Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali) düzenleme komitesi ile festival üzerine bir söyleşi yaptık.

Televizyonlardaki belgesellerde yer verilmeyen gerçekleri anlatan 40 belgeselin yer alacağı bu yılki festival “Evimiz Yanıyor” diyor ve dayanışmanın yükseldiği bir dünya kurmaya çağırıyor.

Festivali düzenleyenler hakkında bilgi verir misiniz?

1995’te Ethem Özgüven ile festivallere katılıyorduk. Bergama konusunda altın madeni filmi yapmıştık. 1996 ile 2007 arasında yaptık bu filmi. Deprem, balıkçılar, Tuzla tersaneleri, kot kumlama konularında belgeseller yaptık.

2014 yılında Çanakkale’de, Bozcaada’da bir festival yapma fikri üzerinde konuştuk. Biz de ekoloji konusunda bir festival olsa iyi olacağını düşündük. Özellikle belgesel alanını tercih ettik çünkü belgesel gerçekleri anlatan bir araç. Ayrıca gerçekleri anlatan, sorgulayan ve tartışma yaratan belgesellerin gösterimleri çok kısıtlı ve elbette finansman sıkıntıları yaşanıyor.

Televizyonlarda gösterilen belgeseller de çoğu zaman derin değil. Gerçek hayatta yaşananlar, insanların yaşam mücadeleleri gibi konular işlenmiyor. Hakikat anlatımlarına daha çok yer vermek istedik. Gösterilecek alan bulamayan konulara ve belgesellere kapı açmak istedik. Bunun haricinde biz de Bozcaada’yı seviyorduk ve yazları oraya gidiyorduk. Bu festivalin yöre halkı için de iyi gelişmeler yaşatacağını düşündük.

Festivalimiz şu anda Bozcaada Belediyesi organizasyonuyla ve Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi işbirliğiyle gerçekleşiyor. Festival yönetmenliğini Petra Holzer, festival koordinatörlüğünü de Ethem Özgüven üstleniyor.

Şimdi festivalimizi birçok gönüllü destekçimiz, gönüllü olarak bizimle beraber çalıştığımız arkadaşlarımız, öğrencilerimizle hep beraber yürütüyoruz.

Neden Ekoloji üzerine bir festival? Dünyada başka ekoloji üzerine yapılan festivallerle bir dayanışma ağınız var mı?

Ekoloji üzerine bir festival çünkü yüz yıllardır üzerinde yaşadığımız bu güzel mavi gezegen son yarım asırda binlerce yılda görmediği hasarı gördü ve her türlü olumsuz rekor kırılıyor. Bildiklerimiz çok çabuk eskiyor. Örneğin Amazon Ormanları’nın artık oksijen üretmediği gerçeği gibi korkunç gerçekler medyada yer bulmuyor. Bu nedenle yaptığımız festivali sadece bir eğlence ve kültürel aktivite programı gibi oluşturmak istemedik. Bir eğlence ve kültürel aktivitenin ötesinde öğrenme süreci ve hayatta kalmak için, her gün direnmeye devam etmek için bir dayanışma ağı olarak sürdürmek istedik. Her yaştan ve her düşünceden insanın ortak derdine ve ortak sesine böylece ulaşabiliriz diye düşündük.

Ayrıca Yeşil Film Ağı (Green Film Network) üyesiyiz. Bu ağ, uluslararası bir çevre filmi festivalleri derneği ve uluslararası belgesel film yapımcılarının çalışmalarını desteklemek ve çevresel konular hakkında farkındalığı arttıran filmleri tanıtıyor. Biz de Green Film Network’ün bir üyesiyiz.

İşçi Filmleri Festivali ile bir dayanışma içinde olduğunuzu ve kardeş festival olduğunuzu biliyoruz. Biraz bu dayanışma ilişkisinden bahsedebilir misiniz?

1995’te Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF) kurulma çalışmaları başlamıştı. Biz o ekipten Önder Özdemir, Alaattin Timur ve Halkevleri üyeleri ile tanıştık. Yaptığımız birçok belgesel İFF’de gösterildi ve hep etkileşim halinde kaldık. Bergama konusunda altın madeni filmi yapmıştık. Deprem, balıkçılar, Tuzla tersaneleri, kot kumlama konularında belgesel yaptık. Hem ortak fikirlerimiz hem de filmlerimiz bizi hep iletişimde tuttu.

Bu yıl hangi tema ile düzenliyorsunuz?

Bu yıl iki tema üzerinde ilerliyoruz diyebiliriz. Geçen sene festivalimizin ana sloganı Savunucuları Savun olmuştu. Bu sene de bu sloganın etkisini filmlerde görüyoruz. Dünyanın dört bir yanında nükleere karşı, yıkıma ve talana karşı, betonlaşmaya karşı yaşam alanlarını savunan halklar var. Seslerini duyurmaya çalışan, hakları için mücadele eden gençler, işçiler, kadınlar var. Bu sene izleyeceğimiz belgesellerde de halk direnişleri, küçük insanların büyük şirketlere karşı sürdürdüğü ısrarlı hareketler var.

Tüm bunların yanında festivalimizin bu seneki ana sloganı ise Evimiz Yanıyor. Bunu söylemek zorundaydık çünkü bir taraftan dünyada halklar mücadele ederken, bir yandan da yaşam alanlarımız her gün biraz daha tehlike altına giriyor. Tüm canlılar için. Türkiye, Yunanistan, Avrupa ve Kuzey Amerika’da, tarihin en kötü yangınları yaşandı. COVID-19 kriziyle geçirdiğimiz bir senenin ardından iklim krizinin de etkilerinin daha da derinleştiğini gördük.

Yalnızca orman yangınları değil; hız kesmeden doğayı tahrip eden projeler, yeryüzünde iş makinelerinin girmediği tek bir alan kalmaması ayak bastığımız her karış toprağı daha büyük felaketlere karşı korunmasız bırakıyor.

Yangınlarla mücadele ederken çevre örgütleri, kadın, erkek emekçiler, gençler ve köylüler, belediye ve maden işçileri, itfaiyeciler, herkes nasıl bir araya geldiyse; tüm diğer ekolojik sorunlar karşısında “Evimiz yanıyor” endişesiyle BIFED olarak bu sene de evimizi korumaya, dayanışmanın yükseldiği bir gezegeni kurmaya çağırıyoruz.

Bu yıl filmleri hangi zaman aralığında nasıl izleyebileceğiz?

Bu yıl BIFED filmleri 13-19 Ekim tarihleri arasında online olarak izlenebilecek. Tüm film gösterimleri her sene olduğu gibi yine ücretsiz.

Filmler ne kadar süre ile gösterimi kalacak?

13-19 Ekim arasında dünyanın her yerinden dileyen herkes ücretsiz olarak BIFED sayfasından filmlere ulaşabilecek. Yani festivalin sürdüğü hafta boyunca tüm filmlere ulaşmak mümkün. 19 Ekim’in ardından ise filmlerin gösterimi sona erecek.

Yönetmen söyleşileri de olacak mı?

Festival boyunca YouTube kanalımızdan aktif bir şekilde yayınlar yapacağız. Ve evet, burada yönetmen söyleşileri de olacak. Bu sene de üzülerek festivalimizi online yapıyoruz ve kimseyi davet etmiyoruz. Ancak festival boyunca yönetmenlerle soru-cevaplar yapacağız ve dünyanın dört bir yanından katılımcıların dahil olacağı panellerle izleyicilerimizle iletişimde kalacağız.

Bu yıl kaç adet film gösteriyorsunuz? Öne çıkan filmler nelerdir?

Toplam 40 adet film gösteriyoruz. Aslında bize ulaşan filmleri seçmekte çok zorlandık. Çünkü hepsi çok önemli konular. Genel olarak öne çıkan filmler ise yerel halk ayaklanmalarında insanların büyük şirketlere karşı sürdürdükleri çevre mücadeleleri öne çıkıyor.


Festival hakkında ayrıntılı bilgi için: www.bifed.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur