Batıkent Halkevi’nin yeni binasının açılışı yapıldı: “Yalnızca şube açılışı değil, yeni mücadele döneminin de açılışı”

Ankara'da Batıkent Halkevi, pandemi sürecinde uzun süre açılmamasının ardından yeni mücadele dönemine, yeni binasının açılışıyla başladı. Açılışa Batıkent Halkevi üyelerinin ve gönüllülerinin yanı sıra Batıkent'teki çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kartal ve Belediye Meclisi üyeleri katıldı

Batıkent Halkevi’nin yeni binasının açılışı yapıldı: “Yalnızca şube açılışı değil, yeni mücadele döneminin de açılışı”

Ankara’da Batıkent Halkevi, pandemi sürecinde uzun süre açılmamasının ardından yeni mücadele dönemine, yeni binasının açılışıyla başladı. Batıkent Halkevi üyelerinin, gönüllülerinin, Batıkent’teki çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin, Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kartal’ın ve Belediye Meclisi üyelerinin katıldığı açılış, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’ün konuşmasıyla başladı.

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk: “Cellatın elleri boynumuzdayken mücadele için seçimi bekleyemeyiz”

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk

Merttürk, konuşmasında kiralardan market fiyatlarına kadar artan fiyatlara ve yaygınlaşan yoksulluğa, ırkçı politikaların Altındağ’da yarattığı sonuçlara dikkat çekerken genel olarak Halkevleri’nin ama özel olarak da Batıkent Halkevi’nin bu alanlarda ortak mücadelenin adresi olabileceğini vurguladı. Erken seçim tartışmalarına da değinen Merttürk şöyle dedi:

Cellatın ellerini boynumuzda hissediyoruz. Nefes alamadığımızı hissediyoruz. Seçim çalışmaları da erkenden başladı. Kimi tartışmalar seçim sonrasındaki restorasyon hesaplarına boğulmuş durumda. Cellatın elleri boynumuzdayken seçimi bekleyemeyiz. Bugünden yoksulluğa karşı, kadın erkek eşitsizliğine karşı, gericiliğe karşı, işsizliğe, güvencesizliğe, pandemi koşulları altında ölüme terk edilmeye, güçlü bir mücadeleyi el ele vererek başarabileceğimizi biliyoruz. O yüzden mücadelemizi seçime ertelemiyoruz. Seçime gideceksek de bu güçlü mücadeleyle gitmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Bugün Batıkent Halkevi açılırken bu sözleri vererek açılıyor.

Merttürk’ün konuşmasının ardından sözü Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kartal aldı. Kartal, konuşmasında Halkevleri’nin kuruluşundan bugüne üstlendiği ilerici misyona dikkat çekerken Halkevleri’nin ilkelerini kendilerinin de taşıdığını ifade ederek Halkevleri’yle olan temaslarının süreceğini belirtti. Uzun süredir çeşitli faaliyetlerinde Halkevleri’ne katkıda bulunduklarını ifade eden Kartal, bu katkı ve desteğin sorumluluğunu hissettiklerini ve ellerinden geldiğince de destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kartal

Batıkent Halkevi Başkanı İlhan Gürkök: “Sadece şube binamızı değil yeni bir mücadele dönemini de açıyoruz”

Kartal’ın ardından Batıkent Halkevi Şube Başkanı İlhan Gürkök sözü aldı. Gürkök, konuşmasına yaptıkları açılışın sadece şube binasının açılışı olmadığını, aynı zamanda yeni bir mücadele döneminin de açılışı olduğunu ifade ederek başladı. Gürkök, geçmişten bugüne kadar yürütülen eğitim hakkı mücadelesinin, barınma hakkı mücadelesinin, kadınların iktidarın kadın düşmanlığına karşı yürüttükleri mücadelenin bugün farklı dinamiklerle yeniden kavranması gerektiğine vurgu yaparken Batıkent Halkevi’ni Batıkent’te bu mücadele alanlarında yeniden ortak mücadele örgütü haline getirmek için adım attıklarını şu sözlerle belirtti:

Batıkent Halkevi Şube Başkanı İlhan Gürkök

Halkevleri, en çok da dayanışma örgütüdür. Toplumsal olarak izole edildiğimiz pandemi sürecinde birbirimizle olan bağları güçlendirmek, dayanışmak ve itilmek istendiğimiz yalnızlığımızı örgütlülükle aşmak için yeni şube binamızla yeni bir adım atıyoruz.

Bu saydıklarımı yeniden daha güçlü şekilde yapmak için bugün bir başlangıç adımı olsun. Halkevleri birlikte mücadelenin ve dayanışmanın örgütüydü. Bugün de öyle, yarın da öyle olacak.

Konuşmaların ardından müzisyen Ali Abacı, sahneye çıkarak şarkılar söyledi. Dinletinin ardından etkinlik sona erdi.

Ali Abacı

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur