Baskınlarla Validebağlıları yıldıramadılar: Direniş büyüyerek sürüyor

Üsküdar Belediyesi mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Validebağ Korusu'nda sabah saatlerinde baskın düzenledi. 1. derece doğal sit alanı olan koruya kum ve moloz döken belediye görevlileri talana izin vermek istemeyen yaşam savunucularını darp etti. Yaşam savunucularının ise koruyu savunmak için bölgede bekleyişi sürüyor

Baskınlarla Validebağlıları yıldıramadılar: Direniş büyüyerek sürüyor

İstanbul Üsküdar Belediyesi’nin “Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi”ne Koru’nun ekolojik yapısının bozulacağı gerekçesiyle karşı çıkan Validebağlıların direnişi sürerken, belediye çalışanları polis eşliğinde koruya sabah 6.30 saatlerinde baskın düzenledi. 1 derece sit alanı olan koruya koruma kurulu onayı olmadan hiçbir çalışmaya izin vermeyeceklerini söyleyen direnişçiler iş makinalarına izin vermek istemeyince belediye çalışanları tarafından darp edildi.

Koruyu korumak için direnişte olan yaşam savunucularının çağrısına kulak veren validebağlılarda belediyenin yaptığı hukuksuzluğu duyunca Validebağ Korusu’nu savunmak için direniş alanına geldi. Yaşam savunucularının korunun kapısında nöbeti sürerken destekçi birçok milletvekili, siyasetçi ve çevrecinin de alanda bekleyişi devam ediyor.

Koruyu ranta açmak istiyorlar

AKP’li Üsküdar Belediyesi ilçede bulunan ve birinci derece doğal sit alanı niteliği taşıyan Validebağ Korusu’nu ranta açmayı hedefliyor. “Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi” adı altında oluşturulan imar planına karşı Validebağlılar aylardır direnişlerini sürdürüyor.

Öte yandan, sosyal medyada binlerce kullanıcı da AKP’li belediyenin yapmak istediği doğa katliamına “Validebağ’a dokunma” diyerek tepki gösterdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur