Barış Yıldırım’dan Kürtçe şarkılar: “Bêdeng” (Sessiz)

Barış Yıldırım, müzikal ürünlerini kısa albümlerde paylaşmaya devam ediyor. Bir dizi tekliden sonra ilk kısa albümü “Bahar Gelmiş Olmalı”yı mayıs ayında, “Adım Haziran”ı haziran ayında çıkaran Barış Yıldırım bu kez Kürtçe bir kısa albümle dinleyicilerin karşısında: “Bêdeng.” Kürtçe “sessiz” anlamına gelen ve müziklerin hepsinin sanatçıya ait olduğu albüm 25 Ağustos’tan itibaren tüm dijital mecralardan ulaşılabilir durumda

Barış Yıldırım’dan Kürtçe şarkılar: “Bêdeng” (Sessiz)

Barış Yıldırım’ın bu yılın mayıs ayının başında çıkardığı “Bahar Gelmiş Olmalı” isimli ilk albümündeki dört parça oldukça ilgi görmüş, çeşitli basın yayın organlarında yer bulmuş ve sanatçıyla çeşitli röportajlar da yapılmıştı. Sanatçı, haziran ayında yayımladığı dört şarkıdan oluşan “Adım Haziran” albümünde, Gezi Direnişi günleri ve hemen sonrasında video platformlarda yayımladığı şarkıların remastered versiyonlarını ilk kez dijital akış platformlarına taşımıştı. Barış Yıldırım bu kez farklı bir çalışmayla, tümü Kürtçenin Kurmancî lehçesindeki şarkılardan oluşan “Bêdeng”le müzik platformlarında. Kapak fotoğrafını sanatçının çektiği, kapak tasarımını Ozan Yıldırım’ın yaptığı albüme Spotify, Apple Müzik, YouTube Müzik, Tidal, Deezer ve tüm dijital kanallardan ulaşılabiliyor.

Sessizliğin sesi, yokluğun varlığı

Albümün çıkış parçası olan ve albüme adını veren “Bêdeng”, Kürt müziğinin halay, ağıt ve uzun hava formlarını varlık ve yokluk üzerine değinilerle birleştiriyor. Mezzosoprano Serap Taş’ın kontrapuntal vokali, Sedat Anar’ın bağlaması, Asım Murat Okur’un basıyla hayat bulan kalabalık kadrolu şarkıda ses mühendisi Orçun Babak’ın ve Stüdyo Allegro müzisyenlerinin katkıları var. “Ben yokluğun varlığıyım, hem sahibim hem kimsesizim, ne yapsam da dünyaya ses düşüremem, ben sessizim” diyen şarkı kaydedildiği 11 yıl öncesinden bu yana gün yüzüne çıkmayı bekliyordu.

Albümde Tayfun Bilgin’in kaydettiği iki ritmik şarkı var. Albümün ikinci şarkısı “Ax Cegera min” (Ah Ciğerim) bunlardan biri. Kederli bir halay olan şarkı“Ah ciğerim yanıyor. Kır da kentte ateş kor içinde. Yâr ben sensiz n’eyleyeyim?” diyor ve Tayfun Bilgin’in ritim kurguları ile öne çıkıyor.

Albümün üçüncü parçası “Şewata Cizîra Botan” (Cizre Yangını), albümde daha önce yayımlanmış olan tek şarkı. Cizre’de öldürülen çocuklar için bir ağıt olan şarkıda Serdar Güzelişler’in ritim ve vokal kurgusu ile Süleyman Cenik’in bas partisi özellikle öne çıkıyor: “Cizre Botan yanıyor, çocuklar yüreklerini fırlatıyor. Ümit gitti, Barış gitti, Nihat gitti. ‘Umut’ gitti, ‘barış’ gitti, gelmedi.”

Bir düğün halayı (gowend) olan albümün son şarkısı “Ha Dilocan”ın düzenlemesi de Tayfun Bilgin’in imzasını taşıyor ve Uğur Selime Konak’ın otantik vokali ile dikkati çekiyor: “Ne ciğerdir ki erimez, dağların başında gezer. Bir demirdir, bir altın.”

“Bêdeng” albümü PDF formatında bir “kartonet” ve “şarkı defteri” ile birlikte yayımlanıyor. Şarkıların sözlerinin, Türkçe çevirilerinin ve diğer bilgilerin yer aldığı kartoneti (albüm kitapçığını) ve şarkıların notalarıyla akorlarının olduğu “şarkı defteri”ni edinmek isteyen dinleyiciler müzisyenin YouTube kanalına abone olarak [email protected] adresine mail atabilirler.


Barış Yıldırım hakkında

30 yıla yakın süredir müzik kariyeri devam eden Barış Yıldırım, şarkılarını 10 yıldır çok çeşitli kanallardan dinleyicileriyle buluşturuyor. Pek çok kolektif çalışmada beste ve yorumlarıyla yer alan, şarkıları İlkay Akkaya ve Pınar Sezgi gibi sanatçılar tarafından daha önce yorumlanmış olan Yıldırım, klasik müzikten Anadolu ve dünya halk müziklerine uzanan, popüler ve batılı janrları çapraz kesen bir yelpazenin farklı kanatlarında şarkılar yapıyor. “Ela Gözlerini” “Buldum Seni” ve “Direndikçe” ismindeki teklileri Spotify, Apple Müzik, Tidal, YouTube Müzik ve diğer dijital platformlarda yayımlandıktan sonra “Bahar Gelmiş Olmalı” isimli albümünü mayıs ayında, “Adım Haziran” albümünü ise haziran ayında dinleyicilerle buluşturdu. İlgi gören, yazılı ve çevrimiçi basında çeşitli yazı ve röportajlara konu olan albümlerin ardından Barış Yıldırım bu kez dört şarkılık Kürtçe albüm “Bêdeng”le tüm dijital plaformlarda. Yıldırım’ın tüm şarkılarına müzisyenin YouTube kanalından da erişiliyor.

YouTube: bit.ly/musicbandera | twitter.com/musicbandera | instagram.com/prometeatro/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur