Barış Mitingi’nin yasaklanmasına miting tertip komitesinden tepki

Bakırköy Pazar Alanı'nda düzenlenmesi planlanan Barış Mitingi'nin yasaklanması, miting tertip komitesi tarafından İncirli metrobüs durağında düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi. Tertip komitesinden Cemalettin Yüksel, İstanbul Valiliği mitinge izin verdikten sonra açıklanan yasak kararının siyasi bir karar olduğunu vurguladı. Yüksel, açıklamasının sonunda İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri'nin 17.00'da Beyoğlu Tünel Meydanı'nda düzenleyeceği buluşmaya çağrı yaptı

Barış Mitingi’nin yasaklanmasına miting tertip komitesinden tepki

1 Eylül Dünya Barış Günü’nü nedeniyle bugün (5 Eylül) Bakırköy Pazar Alanı’nda yapılması planlanan miting İstanbul Valiliği’nin iznine rağmen Bakırköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Miting tertip komitesi yasak kararını protesto etmek için İncirli metrobüs durağında bir basın açıklaması yaptı. Polis sabahın erken saatlerinden itibaren İncirli metrobüs durağı ve çevresini abluka altına aldı. Açıklamada konuşan Tertip Komitesi üyesi Cemalettin Yüksel, yasak kararına tepki gösterdi.

Açıklamanın ardından Sendika.Org’a konuşan Cemalettin Yüksel, hukuksuz yasak kararını teşhir etmek için burada olduklarını belirterek şunları söyledi:

Barış Mitingi ile ilgili Valilik izninden sonra Emniyet toplantısında Valilik, İçişleri Bakanlığı ve Kaymakamlık aracılığı ile Bakırköy Pazar Alanı’nın yasaklandığına dair bize yazı geldi. Ancak daha önce bize izin verildiğini belirterek bu hukuksuzluğu tanımadığımızı dile getirdik. Bu nedenle bu yasağa karşı Bakırköy’de Pazar Meydanı’nda basın açıklaması yaptığımızda da bir ablukayla karşı karşıya kaldık. Yer tartışmasına bugün girmedik. Girmeyiz de, çünkü bizim için tek bir yer var. O da Bakırköy Pazar Alanı. Basın açıklamamızda bunun anti demokratik bir uygulama olduğunu, siyasi bir karar olduğunu ifade ettik. Barışa karşı olanlar bir şekilde bizi engellemeye çalıştılar. Bu engellemeleri tanımadığımızı ve protesto ettiğimizi bir basın açıklamasıyla dile getirdik.

Yüksel, açıklamanın sonunda İstanbul Emek,  Barış ve Demokrasi Güçleri’nin akşam 17.00’da Beyoğlu Tünel Meydanı’nda düzenleyeceği buluşmaya çağrı yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur