Barınamıyoruz Hareketi’nin İzmir’deki nöbetine polis saldırdı, 8 öğrenci gözaltına alındı: “Çözüm nezarethaneler değil!”

Barınamıyoruz Hareketi'nin nöbeti 8. gününde devam ederken İzmir Karşıyaka'da Muammer Aksoy Parkı’ndaki nöbete polisin saldırmasıyla 8 üniversiteli gözaltına alındı. Üniversiteliler sabaha karşı serbest bırakıldı

Barınamıyoruz Hareketi’nin İzmir’deki nöbetine polis saldırdı, 8 öğrenci gözaltına alındı: “Çözüm nezarethaneler değil!”

Tayyip Erdoğan’ın “Öğrenci bile değiller. Sözde öğrenci bunlar” diyerek barınma sorununa dikkat çekmek için parklarda nöbet tutan üniversitelileri hedef göstermesinin ardından İstanbul ve İzmir’de üniversitelilerin nöbet alanlarına polis saldırdı. Barınamıyoruz Hareketi’nin nöbeti 8. gününde devam ederken İzmir Karşıyaka’da Muammer Aksoy Parkı’ndaki nöbete polisin saldırmasıyla 8 üniversiteli gözaltına alındı.

Polis, üniversitelilere İzmir Valiliğinin evi, yurdu, apartı olmayanlara yer açacağını ifade etti. “Milyonlarca öğrencinin barınmasını sağlayacak mısınız?” sorusuna ise polisin cevabı olumsuzdu. Polisin üniversitelileri gözaltına almadan önce üniversiteliler, polislere kendi sorunlarının milyonlarca üniversitelinin sorunları olduğunu ifade etti.

“Çözüm nezarethaneler değil!”

“Üniversitesine geldikten sonra bir şekilde hallederim” diyen üniversitelilerin kente geldiklerinde bu sorunun tekrar yaşanacağını ifade eden üniversiteliler Valiliğin açacağı misafirhanelerin bu sorunu çözecek kapasitede olmadığını vurguladı. Üniversiteliler polise “Sizin yapmanız gereken şey buradaki gerçekliği mümkün olduğu kadar kabul edip buna bir çözüm üretmek. Çözüm nezarethane değil!” dedi.

“Bu ülkede barınma sorunu var. Bu sorunu çözün!”

8 üniversitelinin gözaltına alınmasının ardından Barınamıyoruz Hareketi’nden bir üniversiteli yaptığı açıklamada ülke genelinde bir barınma sorunu yaşandığını ve ülkenin dört bir yanından yapılan eylemlerle, tutulan nöbetlerle bu soruna dikkat çekildiğini ifade etti. Barınma sornunun parklarda yatıldığı için çıkmadığını, barınma sorunu olduğu için parklarda yatıldığının altını çizen üniversiteli “Bu sorunu çözün. Bu sorunu biz yaratmadık” dedi.

Üniversiteliler sabaha karşı serbest bırakıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur