Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Demirtaş ve Kavala’nın serbest bırakılması için Türkiye’ye 30 Eylül’e kadar süre

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın serbest bırakılması talebini yineledi. Komite, Demirtaş ve Kavala'nın serbest bırakılması için Türkiye'ye 30 Eylül'e kadar süre verdi. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin kararı sonrasında Demirtaş'ın avukatları yaptıkları açıklamayla Selahattin Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasını talep etti

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Demirtaş ve Kavala’nın serbest bırakılması için Türkiye’ye 30 Eylül’e kadar süre

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın serbest bırakılması talebini yineledi. Demirtaş’ın avukatlarından olan Av. Benan Molu’nun sosyal medya hesabından aktardığına göre Komite, terör örgütü propagandası yapmak suçundan verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının, Demirtaş’ı cezaevinde tutma ve seçimlere katılmasını engelleme amacı taşıdığını not etti.

Komite, başta Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden dava ve Yargıtay’ın onama kararı olmak üzere, Demirtaş’ın yasama dokunulmazlığı ve ifade özgürlüğü kapsamında kalan açıklamaları nedeniyle uygulanan bütün olumsuz yaptırımların sonuçlarının ortadan kaldırılması gerektiğini hatırlattı. Komite, AİHM kararı doğrultusunda hükümete eylem planı sunması için 22 Haziran’a kadar süre vermişti. Hükümet, ek süre talep etmediği halde hala eylem planı sunmadığı 30 Eylül’e kadar süre verildi.

Demirtaş’ın avukatları: “Selahattin Demirtaş derhal serbest bırakılsın”

Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman, Benan Molu ve Ramazan Demir Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kararının üzerine bir açıklama yayımladılar. Avukatların yaptığı açıklamada Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından Demirtaş’ın serbest bırakılmasının tekrar talep edilmesi üzerine AİHM’e gönderdiği yanıtta, Anayasa Mahkemesi’nin Demirtaş için etkili bir iç hukuk yolu olmadığının kabul edilmesini istediklerini ifade ettiler.

Yapılan açıklamanın son kısmında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararının yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ilgili kararları, Anayasanın 90. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 46. maddesi gereğince Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması talep edildi. Açıklamanın son kısmı da şöyle:

Bugün ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanıp uygulanmadığını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından müvekkilimiz Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde bir karar daha verilmiştir. Bakanlar Komitesi, Sayın Demirtaş’ın serbest bırakılması ve siyasi ifade özgürlüğünü kullandığı için hakkında verilen mahkumiyet kararlarının bozulması da dahil olmak üzere, Sayın Demirtaş’ı cezaevinde tutmayı ve siyaset sahnesinden silmeyi amaçlayan bütün olumsuz yaptırımların sonuçlarının ortadan kaldırılması gerektiğini belirtmiştir.

Anayasanın 90. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 46. maddesi uyarınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ve Bakanlar Komitesinin kesin ve bağlayıcı olan kararlarının uygulanmasını ve Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur