Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a termik santrale karşı çıkması gerekçesiyle inceleme

Amasra'da Hattat Holding, inşa etmek istediği termik santrale karşı çıkan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır'a 1 milyon liralık tazminat davası açmasının ardından Çakır'ı İçişleri Bakanlığına şikâyet etmiş. Bakanlık da şikâyet doğrultusunda inceleme başlatmış. Konuya ilişkin Amasra Belediyesi ve Bartın Platformu açıklama yaptı

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a termik santrale karşı çıkması gerekçesiyle inceleme

Amasra ve Bartın’da uzun süredir termik santral yapımına karşı bir hareket var. Bartın Platformu öncülüğünde sürdürülen mücadeleye Amasra Belediyesi de dahil olmakta. Amasra’da Hattat Holding tarafından yapılmak istenen termik santrale karşı çıkan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a şirket tarafından 1 milyon liralık tazminat davası açılmıştı. Davanın gerekçesi ise Hattat Holding’in görüşmeye çalıştığı Çinli yatırımcılara Çakır tarafından bölgedeki sürecin ve santralin doğaya etkilerinin açıklandığı e-posta gönderilmesiydi.

Şirket aynı gerekçeyle İçişleri Bakanlığı’na da şikayette bulundu. Bakanlık tarafından bahse konu şikâyetin araştırılması hususunda Bartın Valiliği görevlendirildi ve Bartın Valiliği tarafından konu, Amasra Belediye Başkanlığına ulaştırıldı. Konuya dair hem Amasra Belediyesi hem de Bartın Platformu bir açıklama yaptı.

Amasra Belediyesi yaptığı açıklamada şirketin şikâyet konusunun normal şartlar altında dikkate dahi alınmaması gerektiğni ifade ederek ilgili e-postalarda sadece gerçeklerin yazdığını şöyle belirtiyor:

Holding yönetim kurulu başkanının şikâyetine konu mektup ve e-postada dile getirilenler tamamiyle gerçeği yansıtmakla aslında tüm Amasra ve Bartın halkının, ilgili tüm kurumların bilgisi dâhilinde olan hususları içermektedir. Bu durum karşısında bir Holding yönetim kurulu başkanının ilgili Bakanlığı mesnetsiz şikâyetlerle meşgul etmesi bir yana ilgili kurumları asıl, söz konusu rödevans sözleşmesi gereği Hattat Holding ve bağlı şirketinin sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini incelemeye kamuoyu aracılığı ile çağırıyoruz.

Bartın Platformu: “Hattat’a değil, Bartın-Amasra halkının iradesine kulak verin”

Bartın Platformu ise yaptığı açıklamada başlatılan incelemenin anlamsız olduğuna dikkat çekerken mücadele iradelerinin bu tür akıl dışı girişmlerler kırılamayacağını vurguladı. Açıklama şu ifadelerle son buldu:

Şimdi bu mektup üzerinden Recai Çakır’ı yıpratmak ve susturmak için termikçi Hattat tarafından İçişleri Bakanlığı’nın devreye sokulmaya çalışılması, sermayenin kendi işini halletmek için her türlü akıl dışı yola başvurabileceğinin göstergesidir. Bu tür girişimlere daha önce de başvurmuş olan Hattat Holding boyunun ölçüsünü o zamanlar da almıştı. İçişleri Bakanlığı’nın Bartın ve Amasra halkının mücadelesinde Amasra’yı katletmek için elinden geleni arkasına koymayan termikçi Hattat’ı değil, Bartın-Amasra halkının iradesine kulak vermesini bekliyoruz.

Termikçi Hattat, ne Amasra Belediye başkanı Recai Çakır, ne diğer eş sözcümüz Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, ne de bu mücadelenin içinde olan Bartın Platformu gönüllülerini tehdit veya ihbar etmek suretiyle bir yere varabilecektir. Onlar üzerinden Bartın-Amasra halkının sürdürdüğü “Termiksiz Yaşam” ve “Amasra B Taşkömürü Sahası Türkiye Taşkömürü Kurumuna devredilsin ve daha çok insanımız iş sahibi olsun” mücadelemizi engellemeye çalışanların çabaları boşa düşecektir.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur