AKP’nin laiklik nefreti sürüyor: Eski AKP milletvekilinden “Laiklik anayasadan çıkarılsın” önerisi

Kamuoyunda ciddi tepki alan adli yıl açılışının ardından eski AKP milletvekili, şu an Star'da yazar olan Resul Tosun, bugünkü yazısında laiklik ilkesinin anayasadan çıkarılmasını önerdi

AKP’nin laiklik nefreti sürüyor: Eski AKP milletvekilinden “Laiklik anayasadan çıkarılsın” önerisi

Adli yıl açılışının Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın dualarıyla yapılmasının ardından yeniden harlanan laiklik tartışmalarına önce Devlet Bahçeli, Erbaş’a ve yapılan törene sahip çıkarak dahil olmuştu. Kamuoyunda ciddi tepki alan adli yıl açılışının ardından eski AKP milletvekili, şu an Star’da yazar olan Resul Tosun, bugünkü yazısında laiklik ilkesinin anayasadan çıkarılmasını önerdi.

Tosun, Edremit’te tartışma yaratan kurtuluş günü törenlerine değinerek laiklik ilkesinin arkasına sığınılarak dindarlara eziyet edildiğini iddia etti. “Çarpık bir laiklik anlayışının arkasına sığınan bu zihniyet, dini toplum hayatından uzaklaştırmayı hedeflemekte bunu da gizleme ihtiyacı duymamaktadır” diyen Tosun, İslam’ın hayatın her alanına dair yorumu olduğunu ve her alanda bu yorumlar çerçevesinde yaşanabilmesi gerektiğini ifade etti.

Tosun, yazısının son kısmında ise Devlet Bahçeli’nin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a destek vermesini de takdir ederek laiklik ilkesinin anayasadan çıkarılmasını veya içeriğinin yeniden tarif edilmesini önerdi.

Tosun’un yazısının ilgili kısmı şöyle:

Her münasebette sözcüleri laikliği bahana ederek İslam dininin toplumda ve devlette etkili olmasından veya görünmesinden rahatsız olmaktadırlar.

En son Devlet Bahçeli Bey bu zihniyete karşı çok sert bir cevap verdi.

Sorun eninde sonunda gelip laikliğe dayanıyor.

90 senedir dindarlara hayatı zehir etmeye çalışanların ve toplumu İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanların tek gerekçeleri laiklik.

İşte tam da bu sebeple istismarı önlemek için laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır.

Yoksa bu zihniyetin, ellerine geçen ilk fırsatta 28 Şubat benzeri uygulamalara teşebbüs etmekten ve toplumu germekten çekinmeyeceği anlaşılmaktadır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur