Afgan kadınlardan kıyafetime dokunma kampanyası

Afgan kadınlar sosyal medyada başlattıkları "Kıyafetime dokunma" (#DoNotTouchMyClothes) kampanyası ile Taliban'ın okullara getirdiği başörtüsü zorunluluğunu protesto ediyor

Afgan kadınlardan kıyafetime dokunma kampanyası

Fotoğraf: Sosyal medya kampanyasini başlatan Doktor Bahar Celali’nin paylaşımı

Afgan kadınlar sosyal medyada başlattıkları “Kıyafetime dokunma” (#DoNotTouchMyClothes) kampanyası ile Taliban’ın okullara getirdiği başörtüsü zorunluluğunu protesto ediyor. Kampanya, vücutlarının tamamını kapatarak Kabil’de Taliban yanlısı bir yürüyüş yapan kadınların medyaya yansıması sonrası başladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre bu eylem videosun bir kadın, makyaj ve modern kıyafetlerin Müslüman Afganistanlı kadını temsil etmediğini savunarak, “…biz, şeriata aykırı olan dış kaynaklı kadın haklarını istemiyoruz” sözlerini kullanıyor.

Yine bu dönemde Kabil’de bir üniversitede, bir kısmı yüzlerini de kapatmış kadın öğrencilerin görüntüsü de medyaya yansıdı. Pek çok Afganistanlı kadın ise bu giyim tarzının iddia edildiği gibi Afganistan’ın gelenekleri ile bağdaşmadığını savunuyor.

“Dünyaya göstermek istedim”

BBC’den Sodaba Haydari’ye konuşan kampanyayı başlatan Afganistan’daki Amerikan Üniversitesi’nin eski tarih profesörü Bahar Celali, kadınları teşvik ederek “ülkenin gerçek yüzünü gösterme” çağrısı yaptı. Bahar, neden böyle bir eylem başlattığı sorusuna ise “kıyafetlerin, kültürümüzün ve kimliğimizin parçası olmadığını dünyaya göstermek istedim” En büyük endişelerimden biri Afganistan kimliğinin tehlike altında olması. Taliban yanlısı yürüyüşte giyilen cevabını verdi.

“Burka Afganistan kültürünün bir parçası değil”

ABD’de yaşayan bir hak savunucusu olan Spozhmay Maseed de siyah burkanın “asla Afganistan kültürünün parçası olmadığını” belirten bir paylaşım yaptı. Spozhmay, “mütevazi ve renkli kadın kıyafetlerinin” ülkenin geleneksel giyimi olduğunu söyledi.

Benzer bir paylaşımda, ailesinin köklerinin ülkenin en muhafazakar bölgelerinden birinden geldiğini söyleyen kişi, burada dahi kadınların siyah peçe taktığını görmediğini kaydetti.

“Bizim kültürümüz siyahla beyaz değil”

37 yaşındaki bir araştırma görevlisi olan Lima Halime Ahmed de, neden kampanyaya katıldığı sorusunu, “Kimliğimizin bir terörist grup tarafından temsil edilmesini istemedim” diyerek yanıtladı. Lima, “Bizim kültürümüz siyah değil… Siyahla beyaz da değil. Renkli ve güzel. İçinde sanat var, zanaat var ve kimlik var” diye belirtti. Son 20 yıldır Afganistan’da kadın sorunlarını ele alan araştırmacı Lima, kadınların seçme şansı olduğunu hatırlatarak, “Annemin uzun bir örtüsü vardı. Bazıları daha kısalarını tercih ediyordu. Kıyafet baskısı yoktu” diye konuştu.

Prag’da yaşayan gazeteci de, büyüdüğü köyde siyah burka zorunluluğunun olmadığını, kadınlarla erkeklerin el sıkıştığını dile getirdi.

Kaynak: BBC Türkçe

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur